Wreszcie nadeszła kalendarzowa wiosna, a wraz z nią – nadzieja na słoneczne dni i podmuchy ciepłego wiatru. W sklepach pojawiają się dodatki i ozdoby wnętrz we wiosennych kolorach: żółtym, białym i jasnozielonym. Przyroda budzi się do życia, a w naszych domach zastępujemy wełniane i grube dodatki lekkimi tekstyliami bawełnianymi i lnianymi. Naturalną koleją rzeczy jest pewna potrzeba zmian w swoim otoczeniu. Jeśli i Ty chcesz postawić na świeże barwy i dodatki, podpowiemy Ci, jak możesz uzyskać efekt świeżości!
Uniwersalna biel
Podczas gdy jedni uważają, że biel nie jest nawet kolorem, inni potrafią wskazać kilkanaście jej odcieni. Nic jednak nie zmienia faktu, że ma ona kilka pozytywnych cech:
• jest jedną z najmodniejszych barw we wnętrzach na rok 2023;
• doskonale odbija światło, dzięki czemu optycznie powiększa niewielkie przestrzenie;
• rozjaśnia ciemne wnętrza z ograniczonym dostępem do naturalnego światła dziennego;
• ma działanie uspokajające;
• doskonale komponuje się ze wszystkimi innymi kolorami.
Wszelkie odcienie bieli stanowią doskonały sposób na wprowadzenie powiewu świeżości do wnętrza.
Eterycznie, świeżo i elegancko
Sezon wiosenno-letni sprzyja zmianie wystroju z barw ciemnych na jasne, a biel należy do kolorów chłodnych, idealnych na ciepłe dni. To również barwa, która doskonale wkomponowuje się w najmodniejsze obecnie style wnętrzarskie: japandi i skandynawski. Salon cały na biało nie będzie przesadą, lecz niezwykle eleganckim, wręcz eterycznym wnętrzem. Można się też pobawić różnymi odcieniami: optyczna biel na ścianach, obicia kanapy w kolorze kości słoniowej, błyszcząca biel lakieru na stoliku kawowym, komodzie i stoliku pod telewizor, złamana biel zwiewnych firanek i puszystego dywanu Evra z długim włosem – takie wnętrze będzie koić zmysły i sprzyjać relaksowi po ciężkim dniu. Osoby pracujące w domu wspomoże czystą przestrzenią bez rozpraszaczy.
Kolorystyka to podstawa
Gustownie urządzony salon jest chlubą każdego domu. To nie tylko miejsce relaksu, ale także centralny punkt reprezentacyjny, w którym przyjmuje się gości. Powinien być wygodny i przyjemny wizualnie, a więc gustownie urządzony. Aby zachować wiosenno-letnią świeżość i lekkość tego wnętrza należy unikać ciemnych barw w dużej ilości. Czerń, granat, grafit, zdecydowana morska zieleń, khaki czy brąz to kolory, które powinny tu występować w minimalnej ilości. Wystarczy czarny klosz do lampy, pojedyncze pasy przy zasłonach, delikatny szlaczek na dywanie, ramka na ścianie lub wazon. Większa ilość ciemnych dodatków zmieni aranżację na ciężką i bardziej ponurą.
Dywan – podstawowy dodatek w każdym salonie
Odpowiednio dobrany dywan może stanowić element wyjściowy do dobrania pozostałych dodatków do danego wnętrza. Z kolei sam dywan najlepiej dobierać do koloru ścian i podłogi. Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które najlepiej podkreślą świeżość wiosenno-letniej aranżacji każdego salonu.
Zwiewny i lekki niczym piórko tradycyjny dywan Isphahan w delikatnych odcieniach beżu i bieli doskonale pasuje do odświeżonego wystroju. Bardzo krótkie wiskozowe runo o jedwabistym połysku jest niezwykle eleganckie, a odpowiednie światło nada mu szlachetny połysk. Motyw z delikatnymi piórami dodatkowo dodaje mu eteryczności. Uniwersalna kolorystyka czyni z niego odpowiedni dodatek do każdego stylu wnętrzarskiego, lecz jego urodę najbardziej podkreśli podłoga z naturalnego drewna oraz tapicerka z surowej, płóciennej bawełny.
Równie wspaniałym wiosennym modelem jest ekskluzywny dywan Rivoli o ciekawej beżowo-błękitnej kolorystyce. Delikatny i nieoczywisty wzór przypomina chmury burzowe widziane z kosmosu. Bawełniano-polipropylenowe zwarte runo jest niezwykle trwałe i eleganckie, a do tego bezproblemowe w utrzymaniu w czystości, a więc jego jasna kolorystyka nie powinna zniechęcać nawet tych opornych. Model ten pięknie podkreśli elementy wystroju w kolorze naturalnego drewna oraz większe doniczkowe rośliny, które są tak popularne w stylu urban jungle.
Diabeł tkwi w szczegółach
Istotą każdej aranżacji są dodatki. Z czym zatem zestawić dywany Isphahan i Rivoli? Pięknym i modnym elementem zdobniczym będą ceramiczne wazony średniej i dużej wielkości, szkliwione jasnymi lub pastelowymi barwami. Dobrze jeśli od czasu do czasu pojawią się w nich żywe kwiaty. Nie muszą to być bogate kompozycje z róż – wystarczą pojedyncze kwiaty z ozdobną gałązką. Jednak to właśnie naturalna roślinność podkreśla świeżość wiosennej aranżacji.
Tradycyjne firany z ozdobnymi haftami najlepiej jest zastąpić gładkimi zwiewnymi modelami z woalu na tyle długimi, aby ich nadmiar marszczył się na podłodze. Takie dodatki potrafią optycznie powiększyć okna oraz nieduże pomieszczenie, a do tego dodają lekkości wystrojowi.
Osoby nieprzepadające za nadmiarem bieli mogą postawić na dodatki w delikatnych odcieniach pastelowych. Z dywanem Rivoli pięknie komponować się będą błękitne poduszki ozdobne na kanapie lub fotelu. Nie zaszkodzi też odrobina złotej nici w niektórych dodatkach tekstylnych. Do modelu Isphahan dobrać można elementy w delikatnym kolorze lawendy lub różu, a całość wystroju najlepiej dopiąć lampami stołowymi i podłogowymi ustawionymi w różnych miejscach salonu. Oświetlenie pokoju wieloma lampami jest w tym roku niezwykle modne i pozwala podkreślić najważniejsze punkty danego wnętrza.