Blog

Dywan złożony w kostkę - jak wyprostować?

16 Czerwiec 2020
Dywan złożony w kostkę - jak wyprostować?

Dywan złożony w kostkę – jak wyprostować?


Dywan to bezkonkurencyjna dekoracja naszych podłóg; nadaje wnętrzu szlachetność i styl oraz sprawia, że mieszkanie staje się przytulne i nastrojowe. Najpiękniej prezentuje się wówczas, gdy możemy podziwiać go w całej okazałości, dlatego zwykle rozkładamy dywany w centralnej części podłogi. Zdarzają się jednak takie sytuacje, że najpiękniejszy nawet dywan musimy złożyć i postawić w kącie - na przykład na czas remontu lub przeprowadzki.


Czy można składać dywan w kostkę?


Nie zawsze mamy możliwość zwinąć dywan w rulon, szczególnie że poskładany w kostkę zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. To także sposób na transport, gdy nie mamy do dyspozycji dużego samochodu. Często firmy kurierskie wymagają złożenia dywanu w kostkę, ponieważ tylko wówczas zmieści się w samochodzie. Zwinięty dywan trudno również przechowywać w niewielkim pomieszczeniu, schowku lub piwnicy. To rozwiązanie ma jednak swoje wady: w miejscu złożenia powstają nieładne załamania, a mało elastyczny dywan trudno czasem całkowicie rozprostować.


Jak usunąć zagniecenia na dywanie?


Na szczęście jest kilka prostych, dostępnych dla każdego i niezawodnych sposobów na przywrócenie dywanowi jego świetności. Co należy zrobić?


Po prostu rozłóż dywan


W wielu przypadkach wystarczy, że rozłożymy dywan na słońcu: dostanie on dużo ciepła i rozłoży się ładnie – zagięcia przestaną być widoczne. Dywany rozłożone w pomieszczeniach także rozłożą się po kilku dniach, jednak potrzebują więcej czasu na rozprostowanie – pod wpływem ciepła nastąpi to o wiele szybciej.


Prasowanie dywanów – jak je przeprowadzić?


Niepożądane zagięcia dywanu można skutecznie usunąć za pomocą gorącego żelazka. Oczywiście musimy zachować dużą ostrożność i uważać, by nagrzana powierzchnia żelazka nie miała bezpośredniego kontaktu z włosem dywanu, bo z pewnością je uszkodzi. Najlepszym sposobem jest prasowanie wgniecenia przez wilgotną ściereczkę, rozprasowując je aż do skutku. Nowoczesne żelazka wyposażone są w funkcję parowania, która idealnie nadaje się do prostowania zgnieceń. W tym przypadku żelazko nie powinno się stykać z włosem dywanu, tylko działać parą z odległości kilku centymetrów. Parę możemy też aplikować przez gruby, wilgotny ręcznik. Po zdjęciu ręcznika wgniecenia możemy usunąć ręcznie.


Sposób składania także ma znaczenie!


Jeżeli dywan długo był złożony, niełatwo będzie doprowadzić go do idealnego stanu. Pamiętajmy, że lepiej składać suchy dywan, więc jeżeli go wcześniej wypraliśmy, to poczekajmy, aż wyschnie. Zagniecenia powstałe na wilgotnym dywanie są trwalsze i w rezultacie trudniejsze do usunięcia. Jeżeli żaden z powyższych sposobów, mimo naszych usilnych starań, nie zadziała, spróbujmy zastosować je wszystkie po kolei. Im dywan był dłużej złożony, tym zagniecenia będą trudniejsze do usunięcia! Z czasem może się to stać niemożliwe, dlatego starajmy się składać dywan w kostkę tylko wtedy, gdy jest to konieczne, by za długo nie był przechowywany w tym nienaturalnym dla niego stanie. Dywan to wyposażenie mieszkanie, które ma duży wpływ na estetykę wnętrza, jego styl i ogólne wrażenie. Podczas codziennego użytkowania czyha na niego, poza zagnieceniami, wiele innych zagrożeń, jak wilgoć czy brud. Jeżeli chcemy, by nam służył przez długie lata powinniśmy o niego dbać już od pierwszego dnia.

  • Oferta

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC10B WZÓR MARMUR DO SALONU DO PRZEDPOKOJU szary

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC09A WZORY GEOMETRYCZNE DO SALONU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC08A WZÓR MARMUR DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC07A DO SALONU DO PRZEDPOKOJU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC06A DO SALONU DO PRZEDPOKOJU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FC01A WZORY GEOMETRYCZNE RAMKA DO SALONU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA90A MODNY ŁADNY DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA89A DO SALONU DO PRZEDPOKOJU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA88A WZÓR MARMUR DO SALONU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA78B WZORY GEOMETRYCZNE MARMUR DO SALONU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA78A WZÓR GEOMETRYCZNY MARMUR DO SALONU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA77A WZÓR LINIE ŁADNY DO SALONU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE FA76A WZÓR LINIE DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY30C WZÓR RAMKA DO SALONU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY30B WZÓR RAMKA DO SALONU ŁADNY kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY29A MARMUR ŁADNY MODNY DO SALONU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY28A ŁADNY MODNY DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY27B MODNY ŁADNY DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY27A MODNY DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy

Nowość
Dywan ekskluzywny SHINE DY26A MODY DO SALONU DO PRZEDPOKOJU kremowy