Very Peri – kolor roku 2022
Każdego roku Instytut Pantone (zajmujący się projektowaniem kolorów) ogłasza kolor, który królować będzie w danym roku, zarówno w modzie, jak i dekoracji wnętrz. Zeszły rok był wyjątkowy nie tylko pod względem pandemii, ale również tego, że Instytut wybrał aż dwa kolory – żółty i szary. W tym roku królować będzie Veri Peri 17-3938 – fiolet z odcieniami niebieskości. Kolor „jest symbolem globalnego ducha czasu i przemiany, przez którą przechodzimy”, a więc przenikania się świata cyfrowego i rzeczywistego.
Ogłoszenie nowego modnego aktualnie koloru nie oznacza, iż powinniśmy nagle zrobić remanent w szafie i kapitalny remont w domu. Dany kolor ma być inspiracją do zmian, zarówno tych dużych, jak i malutkich; ma pobudzać wyobraźnię i kreatywność oraz wprowadzać powiew świeżości do naszego otoczenia.
A co jeśli kolor uznany na świecie za najmodniejszy nie przypadnie nam do gustu? Trudno, to nie jest koniec świata i nikt nie zmusza nikogo do ślepego podążania za modą kosztem własnego komfortu. Zawsze można wybrać coś zbliżonego i bardziej odpowiadającego osobistym preferencjom.
Włókna naturalne – ponadczasowa klasyka
To, co od lat nie wychodzi z mody, a nawet z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, są włókna naturalne. Dywan wełniany będzie więc bez wątpienia modnym dodatkiem w tym roku. To klasyka sama w sobie. Pierwsze dywany, które w ogóle powstawały, tkane były właśnie z wełny i wciąż zaliczane są one do towarów luksusowych.
Kolor wełnianego dywanu nie będzie miał tutaj większego znaczenia – ważne aby pasował do ogólnego wystroju wnętrza. Ze względu na specyfikę i delikatność włókien, dywany wełniane najbardziej pasują do salonów i sypialni, a więc pomieszczeń, w których unika się chodzenia w obuwiu zewnętrznym. Choć jego pielęgnacja może czasami stanowić wyzwanie, dodatek ten odwdzięczy się wprowadzaniem wyjątkowej atmosfery do wnętrza, doda ciepła zimą, a latem odda nagromadzoną wilgoć. Jego ponadczasowy charakter sprawia, iż dywan wełniany zawsze pozostanie w modzie.
Wełna nie jest jednak jedynym naturalnym włóknem, z którego produkowane są dywany. Poza tym dostępne są jeszcze:
dywany bawełniane – bawełna jest włóknem ciężkim i o wysokim stopniu higroskopijności; najczęściej powstają z niego dywany plecione bez charakterystycznego runa,
dywany sizalowe – sizal to włókno produkowane ze specjalnego gatunku agawy, dość sztywne, pozwalające jedynie na tworzenie dywanów plecionych, lecz o unikalnym surowym charakterze,
dywany lniane – nieczęsto spotyka się dywany w stu procentach wykonane z lnu, częściej włókno to stanowi częściowy dodatek do wełny lub włókna syntetycznego; len jest dość surowy w odbiorze, a dywany z niego wykonane posiadają rustykalny i dość prosty charakter,
dywan jutowy – włókno o surowszym splocie niż len, daje wyroby o bardzo rustykalnym wyglądzie; często łączone z innymi włóknami w celu złagodzenia jego surowości i wplecenia większej liczby kolorów.
W 2022 roku postaw na puszyste dywany
Dywany typu shaggy szturmem weszły do polskich domów kilka lat temu i zagościły w nich na dobre. Różnią się one długością runa, jego gęstością oraz fakturą. W tym roku do najmodniejszych należeć będą dywany shaggy typu Rabbit o runie tak delikatnym i przyjemnym w dotyku, iż do złudzenia przypomina królicze futerko.
Odcienie bieli i szarości, to najmodniejsze kolory dywanów typu Rabbit, w tej kwestii niewiele się zmieni w stosunku do roku poprzedniego. Barwy te idealnie pasują do najmodniejszych obecnie dwóch stylów wnętrzarskich – stylu skandynawskiego i nowoczesnego, a dywany z długim i puszystym runem są elementem idealnie się do tego dopasowującym.
Puszyste i jedwabiste runo dywanów shaggy Rabbit sprawia, iż to dodatek idealny również do pokoi dziecięcych i młodzieżowych, sypialni oraz salonów. Poza tym wybierać można również wśród zróżnicowanych kształtów, jak kształt pluszowego misia i naturalnej skóry.
Modne dywany w stylu vintage
Dodatki do wystroju wnętrz w stylu vintage będą absolutnym must have tego roku. Moda na dywany o wzornictwie bazującym na tradycyjnych starych dywanach perskich nie przemija, a od kilku lat nawet zdecydowanie narasta, podobnie jak moda na dodatki w starym stylu – lampy i żarówki inspirowane designem tych pierwszych z końca XIX wieku, dodatki z grubo ciosanego drewna, parkiet itp. W takim towarzystwie jeden z dywanów z kolekcji tradycyjnej będzie się prezentować perfekcyjnie i stylowo.
Ich głównym atutem jest postawienie na klasyczne wzory, które liczą sobie setki lat, w nowym wydaniu i nowoczesnej oprawie. Użycie trwałych materiałów ułatwiających utrzymanie dywanu w czystości oraz zastosowanie tzw. efektu przetarcia podczas nanoszenia wzorów, sprawia, iż dywany w stylu vintage nabierają ducha współczesności i wyjątkowości.
Pamiętaj o modnym otoczeniu
Nie sztuką jest zakup modnego dywanu i rozłożenie go w wybranym pokoju, sztuką jest odpowiednie jego dopasowanie do danego wnętrza, aby razem stworzyć spójną i modną całość.
Jeśli Twój salon urządzony jest w stylu skandynawskim, postaw na modny jasny dywan typu shaggy. Wnętrze w stylu nowoczesnym i loftowym pozwala na większą swobodę wyboru, jednak musisz zwrócić uwagę na przeważającą kolorystykę otoczenia, aby nie “gryzła” się z nowym dodatkiem. Świetny kontrast stworzysz tutaj dzięki dywanom w stylu vintage.
Czasami poza samym dywanem warto też zmienić kilka innych elementów, jak zasłony czy ozdobne poduszki. Wspaniałym akcentem podkreślającym wyjątkowość dywanu będą ozdobne świeczki w podobnym kolorze i ceramiczne ozdoby, a nawet tak modne w ostatnim czasie wiszące na ścianach ręcznie dziergane mandale oraz makramy.