Dywany to piękne i praktyczne dodatki, które po odpowiednim dopasowaniu, stanowią wyjątkową ozdobę wnętrza. Pozwalają cieszyć się swą miękkością, żywymi kolorami i misternymi wzorami. Uprzyjemniają zimne wieczory oraz zapewniają bezpieczną zabawę dzieciom, a nierzadko stają się wygodnym legowiskiem dla naszych czworonożnych milusińskich. Jeśli chcemy, aby dywan służył nam przez długi czas, warto kierować się kilkoma zasadami, które pomogą zachować jego świeżość:
● odkurzanie minimum raz w tygodniu;
● natychmiastowe usuwanie wszystkich plam i zabrudzeń;
● stosowanie wyłącznie środków przeznaczonych do czyszczenia danego rodzaju włókien;
● ograniczenie wchodzenia na dywan w obuwiu zewnętrznym;
● (w miarę możliwości) niestawianie na nim mebli lub ich częste przenoszenie.
Natychmiastowe usuwanie wszelkich zabrudzeń daje najlepsze efekty, jednak zdarzają się sytuacje, gdy niektóre plamy zostają przeoczone lub zauważone dużo później. W dalszej części postaramy się przedstawić kilka wskazówek, jak pozbyć się trudniejszych i starszych zanieczyszczeń powstałych na różnego rodzaju dywanach.
Dobry odkurzacz to podstawa
Każdy posiadacz dywanu powinien zaopatrzyć się w odpowiedni, dobrej jakości odkurzacz. Co to znaczy? Należy postawić na taki model, który ma funkcje i końcówki dopasowane do długości i rodzaju runa danego dywanu. Jednym z takich przydatnych akcesoriów jest turboszczotka, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mieszkają psy czy koty. Dzięki tej końcówce do odkurzacza bez problemu pozbędziemy się z dywanu wszelkiej sierści, włosów, kurzu i innych naniesionych zanieczyszczeń. Zanim jednak jej użyjesz, upewnij się, że Twój dywan pozwala na czyszczenie za pomocą takiej końcówki. Z pewnością nie można jej używać na dywanach typu shaggy o bardzo długim runie i dywanach wełnianych. Runo tych pierwszych jest zbyt długie i może się zaplątać w obrotową szczotkę, natomiast runo wełniane jest zbyt delikatne na tak intensywne czyszczenie. Do tych dywanów najlepiej używać tradycyjnych końcówek ssących.
Domowe sposoby na trudne plamy
W trakcie miesięcy użytkowania dywanu w domu mogą na nim powstać najróżniejsze plamy i zabrudzenia, zarówno z jedzenia oraz picia, jak i innych substancji. Możemy się ich pozbyć za pomocą:
● talku lub mąki ziemniaczanej,
● soli,
● octu,
● wody z szarym mydłem,
● kostek lodu,
● wazeliny,
● gorącego żelazka i bibuły.
Plamy z owoców, jajek, błota lub innego pochodzenia można usunąć za pomocą soli kuchennej. Mokre miejsca najpierw osuszamy starannie papierowymi ręcznikami lub chłonną szmatką, a następnie obficie posypujemy solą, którą usuwamy za pomocą odkurzacza po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach.
Ocet bądź roztwór octu z wodą jest dość uniwersalnym środkiem czyszczącym. Za jego pomocą możemy wywabić z dywanu plamy z czerwonego wina, krwi, Coca-Coli czy kleju. Zaplamione miejsca najpierw przemywamy wodą, w przypadku krwi woda musi być zimna, gdyż ciepła tylko utrwali plamę, a po osuszeniu przemywamy octem lub wodą z octem, którego intensywny zapach dość szybko ulotni się w naturalny sposób.
Plamy z kawy i herbaty są chyba tymi najczęstszymi i dość ciemnymi. Najłatwiej usunąć je za pomocą roztworu wody ze spirytusem w proporcji 1:1, czyli pół szklanki spirytusu na pół szklanki wody. Na koniec przemywamy dane miejsce zimną wodą lub wodą z mydłem i osuszamy.
Podczas usuwania plam na mokro warto pamiętać o tym, aby rozłożyć pod spodem gruby ręcznik lub chłonną szmatkę, co zapobiegnie rozlewaniu się samej plamy oraz degradacji drewnianej podłogi. Ręcznik najlepiej jest wymieniać na suchy w celu przyspieszenia całego procesu.
Gdy domowe sposoby zawodzą
Domowe sposoby nie zawsze się sprawdzają, a czasami po prostu nie mamy w domu amoniaku, spirytusu lub innych środków, które od razu pomogą pozbyć się plam lub są one zbyt rozległe bądź trudniejsze w wywabieniu. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia dywanów. Dobór odpowiedniego środka zależy nie tylko od rodzaju zabrudzenia, ale przede wszystkim od rodzaju włókien, z których jest wykonany dywan. Jednych używa się na modelach z włókien syntetycznych, a inne środki są przeznaczone do tych z włókien naturalnych, zwłaszcza wełnianych. Po wyborze odpowiedniego preparatu chemicznego wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu.
Jeśli nasz dywan często ulega zabrudzeniu, warto pomyśleć o odkurzaczu piorącym oraz o zakupie dywanu, który pozwala na ten rodzaj pielęgnacji, jak choćby nowoczesne dywany sznurkowe z włókien polipropylenowych. W ostateczności każdy dywan oddać można do specjalnej pralni dywanów, w której zajmą się nim profesjonaliści, przywracając mu niemal pierwotną świetność.
Niestety zdarzają się i takie zabrudzenia, które zajmują znaczną powierzchnię dywanu, a których nie sposób usunąć, wówczas pozostaje zakup nowego modelu, który można np. znaleźć na stronie internetowej rugito.pl. W osobnym wpisie można się zapoznać z najnowszymi propozycjami na wiosnę 2023, co powinno pomóc podjąć decyzję dotyczącą wyboru nowego dywanu.
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelnej-dlugosci-portret-wesolej-mlodej-kobiety-lat-20-sluchania-muzyki-przez-sluchawki-i-zabawy-z-odkurzaczem-w-domu-pracowity-sprzatajacy-dzien-dom-koncepcja-sprzatania_28990250.htm#query=sprzatanie%20dywanu&position=12&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa YuliiaKa</a> na Freepik