Z pewnością nie każdego stać na remont domu lub mieszkania, lecz niemal każdego stać na nowy dywan, który pomoże podnieść odczuwalną temperaturę wewnątrz. Dywany, chodniki, wykładziny dywanowe – wszystko są to dodatki, które skutecznie izolują od zimnej podłogi, niwelują nieprzyjemne echo w większych pomieszczeniach oraz sprawiają, iż wnętrze staje się znacznie przytulniejsze.
Wielofunkcyjność dywanów
Dywany należą do dodatków znanych i używanych od tysięcy lat niemal na całym świecie. Stare technologie i wzory do dziś stanowią niewyczerpaną inspirację dla współczesnych designerów, jak choćby kolekcja dywanów tradycyjnychwzorowana na klasycznych perskich dziełach. Dywany są nie tylko piękne, ale pełnią też szereg różnych funkcji:
● ozdobna – to podstawowa funkcja, odpowiednio dopasowany do wystroju wnętrza dywan potrafi całkowicie zmienić jego wydźwięk, np. rozjaśnić ponury pokój ;
● ochronna – dywany bardzo często wybieramy do salonów, jadalni i pokoi dziecięcych, aby ochronić podłogę przed zarysowaniem meblami, psimi pazurami i dzikimi zabawami naszych najmłodszych pociech; dywan na dłużej pozwoli zachować nieskazitelność paneli, parkietu lub delikatniejszych płytek podłogowych;
● wytłumiająca – duże i skąpo umeblowane wnętrza tak charakterystyczne dla nowoczesnych i loftowych wnętrz wytwarzają nieprzyjemny pogłos już podczas zwykłego przechadzania się; rozłożenie na większej części podłogi dywanów pozwoli znacznie, a czasami nawet całkowicie zniwelować wszelkie dźwięki tego typu;
● wspomagająca poruszanie się – dywany o bardzo niskim runie i antypoślizgowym spodzie stanowią doskonały dodatek do wnętrz, w których przebywają zwierzęta domowe, osoby mające trudności z poruszaniem się oraz dzieci uczące się dopiero chodzić; dodatek taki zapewni stabilniejsze podparcie dla stóp, wspomagając pewniejszy krok, a psie łapy nie będą się ślizgać po podłodze, za co wdzięczne będą zwłaszcza te starsze zwierzaki, mające już problemy ze stawami;
● ocieplająca – dywany doskonale izolują od zimnej podłogi, a do tego są miękkie, co razem znacznie zwiększa komfort poruszania się boso zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Jak widać, dywanto nie tylko dodatek zbierający kurz i piasek, taki, który trzeba często odkurzać. To również wielofunkcyjna ozdoba mogąca w znaczny sposób podnieść komfort naszego codziennego życia.
Z umiarem i ze smakiem
Kupno dywanu jest świetnym sposobem na ukrycie uszkodzenia w podłodze, jeśli nie ma się akurat funduszy na naprawę lub całkowitą wymianę. To również świetne rozwiązanie dekoratorskie, jeśli chcemy ocieplić zimny pokój. Wnętrza z betonowymi i ceramicznymi płytkami bez podłogowego ogrzewania potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne, zwłaszcza w zimowe wieczory i to nie tylko z racji tego, że same w sobie emanują chłodem, ale tworzą bardziej nieprzyjemny klimat w porównaniu z podłogą drewnianą.
Przestronne wnętrza, skromnie umeblowane, obecność dużej ilości szkła, białych lakierowanych mebli itp. – wszystkie tego typu elementy również tworzą przestrzenie chłodne w odbiorze, które ocieplić mogą dodatki w postaci dywanu. Pamiętajmy, by podczas wyboru kolorów nie popaść w przesadę i zamiast ciepłego klimatu nie stworzyć atmosfery dusznej i mrocznej. Nie wystarczy kierować się zasadą, iż czerwienie, pomarańcze, barwy żółte i beże należą do kategorii tych ciepłych. Trzeba wziąć pod uwagę również podstawowe elementy wystroju, czyli kolor mebli, ścian i podłogi. Czasami to puszysty biały dywan może dać lepszy efekt niż ten intensywnie czerwony.
Jaki dywan będzie najlepszy dla danego wnętrza?
Dywany stanowią swoistą alternatywę dla ogrzewania podłogowego, którego instalacja wiąże się wysokimi kosztami. Egzemplarze o wysokim współczynniku przepuszczalności ciepła odpowiednie są również do podłóg ogrzewanych.
Osoby lubiące spędzać czas we własnych czterech kątach bez obuwia domowego docenią puszysty dywan w okresie jesienno-zimowym. Jakiego rodzaju dywany najlepiej izolują od zimnej podłogi? Przede wszystkim są to modele o bardzo gęstym runie, a więc jak największej ilości pętelek na metr kwadratowy oraz o runie bardzo długim, czyli tzw. dywany typu shaggy. Równie doskonale w podnoszeniu ciepłej atmosfery we wnętrzach sprawdzają się dywany z naturalnej wełnybędące idealnym dodatkiem do przestronnych sypialni i surowych salonów.
Już niewielki dywanik dobrany odpowiednio pod względem kolorystycznym do wystroju wnętrza znacznie ociepli jego atmosferę. Czasami wystarczy jeden lub dwa okrągłe i puszyste dywaniki w strategicznych miejscach – przy fotelach w salonie, po obu stronach łóżka w sypialni lub na środku większego pokoju, aby atmosfera zmieniła się z zimnej w bardziej przytulną. Warto też zadziałać na zasadzie kontrastów, a więc białe lub szare wnętrza ocieplić dywanem w odcieniach czerwieni, pomarańczowego lub złocistego brązu, a pokoje urządzone w brązach dobrze jest rozjaśnić dywanem w ciepłych beżach i/lub złocistych żółciach. Najważniejsze jednak jest, abyśmy dobrze czuli się we własnym domu, bez względu na to, w jakich kolorach są znajdujące są w nim dodatki.
3. Ceny ogrzewania rosną? Dywan ociepli każde pomieszczenie
Jeszcze niedawne przymusowe izolacje we własnych domach i mieszkaniach sprawiły, iż wielu z nas kompletnie opatrzyły się już dotychczasowe wystroje i zapragnęliśmy remontu lub chociaż wymiany niektórych dodatków na nowe. Świetnym pomysłem na totalną odmianę danego wnętrza oraz ocieplenie jest zakup nowego dywanu, który potrafi zdziałać aranżacyjne cuda, szczególnie wtedy, gdy jest umiejętnie dobrany.
W ciepłym domu
Wiele osób w obecnym kryzysie oraz szalejących cenach za energię i opał szuka skutecznych rozwiązań pozwalających zaoszczędzić na wydatkach. Jak tego dokonać? Najważniejszą rzeczą będzie właściwa izolacja domu, niepozwalająca na ulatnianie się nagromadzonego ciepła. Mowa tutaj o ocieplaniu domu (wiadomo, iż w przypadku mieszkań ta kwestia nie zależy już od indywidualnych mieszkańców) oraz o uszczelnianiu okien, w których warto zawiesić termoizolacyjne rolety lub żaluzje, można się też pokusić o grubsze zasłony.
Jak wiadomo, ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się ku górze, zimne zaś zostaje nisko przy podłodze i tutaj powinniśmy zadziałać miejscowo chcąc zachować cieplejszy klimat w poszczególnych pomieszczeniach. Świetnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe lecz jego instalacja wiąże się z generalnym remontem i bardzo wysokimi kosztami. Jak zatem możemy sobie pomóc doraźnie i sprawić, że zimna podłoga będzie znacznie przytulniejsza i cieplejsza? Odpowiedzą są dobrze dobrane dywany, które:
● doskonale izolują od zimnej podłogi;
● pozwalają dzieciom bezpiecznie bawić się na podłodze;
● swoją fakturą, puszystością i kolorystyką ocieplają klimat całego pomieszczenia;
● dają uczucie miękkiego ciepła pod bosymi stopami.
Ciepły dywan do dziecięcego pokoju
Pokoje dziecięce są tymi pomieszczeniami, w których przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwą temperaturę.Niemowlęta i kilkuletnie dzieci są szczególnie wrażliwe na temperatury, a ich ulubionym miejscem zabaw jest oczywiście podłoga, dlatego tak ważne jest, aby miejsce to było przytulne i bezpieczne. Nawet jeśli zapewnimy dziecku niewielki dywanik w jego pokoiku, to z pewnością stanie on się ulubionym placem zabaw. Na dywanie jest przyjemnie, miękko i ciepło. Dywan może stać się dowolną krainą, placem zabaw, wzburzonym morzem czy też jeziorem lawy. Dobierając odpowiedni wzór i fakturę dywanu, nie tylko podniesiemy temperaturę w dziecięcym pokoju, lecz także wspomożemy wyobraźnię naszej pociechy.
Najlepse będą dodatki w ciepłych, a nawet energetycznych barwach, ale nie zapominajmy o gustach dzieci – one też powinny mieć coś do powiedzenia. Oto kilka modeli, które nie tylko ozdobią pokoje naszych pociech, ale też znacznie je ocieplą:
● dywan dziecięcy Kinder B613A– przepiękny dywan przypominający bajkową ilustrację w wyrazistych barwach o przewadze zieleni i odcieni żółtego, urocze zwierzątka, które przedstawia skradną serce każdego malucha. Wykonany jest ze specjalnych włókien, które przypominają naturalną wełnę lecz w przeciwieństwie do niej są wyjątkowo odporne na rozciąganie i wszelkie zabrudzenia, a do tego posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Ten model będzie doskonale izolował od zimnej podłogi, a jego energetyczne i ciepłe barwy rozpromienią każde wnętrze;
● dywan shaggy fushia– monochromatyczny dywan z długim runem typu shaggy w kolorze pięknej fuksji; delikatne runo poliestrowe jest jedwabiste w dotyku i zachęca, by stąpać po nim na bosaka; wyrazisty kolor będzie odpowiedni do pokoju małej księżniczki lub nastolatki. Model ten ociepli i doskonale wpasuje się we wnętrze utrzymane w białej lub szarej tonacji, tworząc przytulny kącik;
● dywan dziecięcy Stella 78718– model ten dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych, lecz to wersja pomarańczowa jest tą pożądaną w okresie jesienno-zimowym. Dodatek ten wręcz emanuje ciepłą energią, a ciekawy wzór w postaci odcisków dłoni sprawia, iż model ten wkomponuje się doskonale i do pokoi dziecięcych, i młodzieżowych obu płci;
● dywan dziecięcy Stella 78719– dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, o kremowym oraz czarnym tle, jednak to wzór mnóstwa kolorowych buziek o przeróżnych minach dodaje energii tym modelom i wprowadza radosną atmosferę.
Gdzie jeszcze warto rozłożyć dywan?
Miejsca, które jeszcze warto ocieplić przyjemnym dywanem, to sypialnia i pokój dzienny.W niedużych sypialniach najlepiej rozłożyć dwa mniejsze dywaniki po obu stronach łóżka, tak aby podczas porannego wstawania bose stopy od razu znalazły się na przyjemnym i ciepłym podłożu. W większych wnętrzach można dodatkowo zastosować identyczny model rozłożony centralnie. Salon to wspaniałe miejsce dla jednego wyjątkowo dużego dywanu lub kilku mniejszych.
Pamiętajmy, aby wybierać modele w ciepłych barwach, takich jak czerwony, żółty, odcienie beżu oraz o bardzo gęstym runie lub dywany z naturalnej wełnywyjątkowo skutecznie ocieplające nawet najbardziej ponure wnętrza.