Miękki, puszysty dywan w salonie, pokoju dziecka czy sypialni to dla wielu niezbędny element wyposażenia, szczególnie gdy pod stopami nie lubimy czuć twardego i czasami chłodnego podłoża. Ale rozwiązanie to zarezerwowane jest nie tylko dla wnętrz. Z przyjemności stąpania po dywanie lub chodniku możemy korzystać także na tarasie czy balkonie. Jakie modele są odpowiednie do tego celu oraz w jaki sposób utrzymać dywany zewnętrzne w czystości? Podpowiadamy!
Dywany zewnętrzne – domowy klimat pod gołym niebem
Możemy je znaleźć w niemal każdym domu i mieszkaniu - klasyczny duży dywan w salonie, praktyczny chodniczek w łazience, niewielki, ale wyjątkowo miękki dywan w sypialni, długi chodnik w przedpokoju. Coraz częściej chcemy jednak wyjść poza cztery ściany i jak najwięcej korzystać z dostępnej przestrzeni. Każdy szczęśliwy posiadacz balkonu, tarasu czy patio może z powodzeniem urządzić strefę wypoczynku z miejscem do wypicia kawy, zjedzenia posiłku w komfortowych warunkach, czyli m.in. z miękkim podłożem pod bosymi stopami. Dywany zewnętrzne ułatwią aranżację przytulnego miejsca na relaks na świeżym powietrzu. Do dyspozycji mamy rozmaite dywany i chodniki na tarasy czy balkony. Takie dywany zewnętrzne różnią się jednak nieco od modeli domowych – najczęściej nie są tak gęsto plecione, a ich włókna są pozbawione włosia oraz zdecydowanie grubsze. Wybór jest naprawdę ogromny, począwszy od ekologicznych dywanów ze sznurka naturalnego czy włókna bambusowego po propozycje z polipropylenu. Każde z nich ma swoje zalety: naturalny dywan zewnętrzny jest biodegradowalny, antyalergiczny oraz bezpieczny dla dzieci. Dywany z tworzywa sztucznego to z kolei dywany odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych, jednak nie tak miłe w dotyku – Ty wybierz, na czym zależy Ci najbardziej!
Dlaczego warto zainwestować w dywan zewnętrzny?
Zastanawiasz się, czy taki dywan w ogóle jest Ci potrzebny? Dywany umieszczone na zewnątrz spełniają kilka funkcji:
● to element dekoracyjny, dzięki któremu balkon, taras czy ganek nabierają stylowego wykończenia;
● zwiększają komfort użytkowania przestrzeni: z jednej strony chronią przed zimnem, z drugiej – nie nagrzewają się tak mocno w słoneczny dzień. Jeśli chcesz chodzić boso po swoim balkonie lub tarasie, zdecydowanie przyda Ci się dywan zewnętrzny;
● poprawiają bezpieczeństwo: dywany zewnętrzne często wyposażone są w specjalny gumowy spód, co dodatkowo zwiększa przyczepność; jeśli obawiasz się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może stracić równowagę na płytkach tarasowych lub balkonowych, połóż na nich dywan zewnętrzny;
● chronią płytki tarasowe: przewrócona donica, krzesło czy dzbanek mogą wyszczerbić lub wręcz połamać płytki tarasowe, a często problemem może być nie tyle wymiana, co odkupienie płytek o określonym wzorze. Aby je chronić, rozłóż specjalny dywan zewnętrzny.
Czy da się utrzymać dywan zewnętrzny w czystości?
Przeciwnicy tego rodzaju rozwiązań wskazują, że dywany zewnętrzne brudzą się bardzo szybko, a zwijanie ich na czas deszczu jest po prostu niewygodne. Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że dywany zewnętrzne różnią się przecież od tych, które układamy w salonie czy sypialni. Wełniany chodnik lub miękki, puszysty dywan z długim włosiem faktycznie zabrudzą się dość szybko i będą chłonęły wilgoć. Dywany outdoorowe to przede wszystkim dywany tkane na płasko, dzięki czemu nie zbiera się w nich brud oraz przede wszystkim nie gromadzą wilgoci. Dywany syntetyczne nie tracą swoich właściwości pod wpływem deszczu czy silnego słońca – tak naprawdę należy zwijać je po prostu po zakończeniu sezonu. Jeśli zdecydujesz się na dywan z naturalnego włókna, np. sznurka naturalnego, co prawda dość szybko spłowieje on od słońca i deszczu, jednak nabierze w ten sposób oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru – taki dywan świetnie sprawdzi się w aranżacjach w stylu retro. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, jedno jest pewne: jeśli sięgniesz po specjalny dywan do wykorzystywania na zewnątrz, bez problemu poradzisz sobie z utrzymaniem go w czystości – nie słuchaj zatem malkontentów!
Jak czyścić dywany zewnętrzne?
Zacznijmy od tego, że najważniejsza jest regularność: jeśli rozwiniesz dywan wiosną i postanowisz wyczyścić go po kilku miesiącach, możesz napotkać duże utrudnienia i zabrudzenia ciężkie do usunięcia. Regularne czyszczenie pozwala utrzymać dywan zewnętrzny w dobrej kondycji, dlatego warto odkurzać nie tylko dywany i chodniki znajdujące się w domu, ale również te na tarasie czy balkonie. Pył, piasek, kurz, grudki ziemi, sierść zwierząt – wszystko to osiada na dywanie zewnętrznym i z czasem może zmienić się w trudne do usunięcia plamy. W zależności od panujących warunków atmosferycznych odkurzanie może być konieczne nawet kilka razy w tygodniu; warto jednak pilnować tej czynności, by uniknąć problemów pod koniec lata.
Oprócz odkurzania dobrą praktyką jest także czyszczenie na mokro; należy wykonywać je zdecydowanie rzadziej – wystarczy zrobić to raz w miesiącu, chyba że zdarzy Ci się rozlać coś na dywan lub dodatkowo go ubrudzić. Jak prać dywany zewnętrzne? Przede wszystkim stosuj się do zaleceń producentów, ponieważ wiele zależy od materiału, z jakiego dany dywan został wykonany. W większości przypadków wystarczy specjalny detergent do prania dywanów, ciepła woda i szczotka lub gąbka. Możesz wypróbować również domowe sposoby: rozcieńczone mydło w płynie czy płyn do naczyń – w tym wypadku nie zapomnij przeprowadzić próby na niewielkiej i mało widocznej części dywanu. Zaletą takich sposobów jest ich dostępność – w każdym domu znajdziemy mydło czy płyn do mycia naczyń, dlatego na bieżąco możesz usuwać świeże zabrudzenia. Pamiętaj jednak, że nie każdy dywan można mocno pocierać i czyścić za pomocą takich detergentów – dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wcześniejszej próby w niewidocznym miejscu.
Czy dywany zewnętrzne można prać?
Większość dywanów zewnętrznych – tak samo jak tych do użytku wewnętrznego – nie powinna być prana w pralce. Zamiast tego możesz wypróbować pranie na sucho z użyciem odpowiedniego detergentu: wystarczy posypać dywan specjalnym proszkiem lub nałożyć pianę i wetrzeć preparat szczotką, a następnie dokładnie odkurzyć odkurzaczem. Możesz także zdecydować się na oddanie dywanu do pralni chemicznej, choć im większy dywan, tym większy koszt takiego czyszczenia.
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/technologia'>Technologia zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com</a>