Wprawdzie zima trwa jeszcze w najlepsze, lecz nie wszędzie rozpieszcza nas ona zamarzniętymi sadzawkami, białym puchem i soplami bajecznie zwieszającymi się z dachów domów. Dodatnie temperatury w większości kraju sprzyjają stopniowym przygotowaniom na nowy sezon wiosenno-letni, w którym więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu, ciesząc się ciepłymi promieniami słonecznymi. Z wielką przyjemnością będzie można znów usiąść z kubkiem ulubionej kawy bądź herbaty na własnym tarasie lub balkonie. Warto więc rozpocząć już pierwsze przygotowania.
Od czego zacząć?
Deszcz, śnieg, mróz i silny wiatr potrafią na wiele różnych sposobów uszkodzić nasz balkon, a im mniej jest on osłonięty, tym większe mogą być szkody, zacznijmy więc od ich oszacowania.
Obejrzyj dokładnie swój balkon i sprawdź, czy nie ma popękanych płytek, wyszczerbień w betonie, pękniętych desek itp. – wszystkie uszkodzenia powinieneś naprawić, a zepsute elementy wymienić na nowe.
Dokładnie umyj wszystkie powierzchnie, usuń pajęczyny, naniesione wiatrem śmieci i „ptasie niespodzianki”.
Upewnij się, że nie przegapiłeś żadnego gniazda os lub szerszeni.
Jeśli mieszka z Tobą kot i masz na balkonie założoną specjalną siatkę zabezpieczającą, sprawdź, czy nie trzeba jej zreperować lub wymienić na nową.
Koniecznie zajrzyj do piwnicy lub innego schowka, w którym mogą się kryć resztki materiałów pozostałych po remontach i renowacjach – kilka płytek, które akurat można wymienić, rozpoczęte opakowanie gipsu do zaklejenia powstałych uszkodzeń, preparat do impregnacji drewna albo dywan, o którym myślałeś, że zaginął.
Wszelkiego rodzaju naprawy są niezbędne, aby w nadchodzącym sezonie nasz balkon był nie tylko piękny, ale i bezpieczny.
Pomyśl o dodatkach
Nie każdy balkon pozwala na szaloną zabawę różnego rodzaju meblami i dodatkami, które upiększą tę dodatkową przestrzeń. Jednak nie musi być to przecież powód, by całkowicie rezygnować z odrobiny luksusu.
Nie tylko dla osób, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się, ale także dla nas wszystkich w czasie pandemii balkon może stać momentami jedynym miejscem ucieczki, enklawą na świeżym powietrzu, skąd można obserwować otaczający nas świat, a czasami nawet porozmawiać z sąsiadem. Zadbaj więc, by miejsce to było równie wyjątkowe jak wnętrze Twojego mieszkania.
Zastanów się, do czego ma Ci służyć ta przestrzeń, i urządź ją tak, aby zmaksymalizować komfort przebywania w niej. Ustaw niewielki stolik i wygodne krzesło, aby móc rozkoszować się filiżanką ulubionego napoju w ciepłych promieniach słońca. Dodaj rośliny w ozdobnych donicach – jeśli mieszka z Tobą pies lub kot, wybierz takie, które są bezpieczne dla zwierząt, albo po prostu zasiej trawkę, lawendę bądź kocimiętkę (za tymi ostatnimi nie przepadają kleszcze).
Lubisz chodzić na bosaka? Rozłóż dywan lub chodnik. Tak, na balkonie również możesz z czystym sumieniem położyć piękny dywan, najlepiej taki, który przeznaczony jest do użytku na tarasach i balkonach.
Jaki dywan na balkon?
Wielu osobom dywan na balkonie może wydawać się dziwnym dodatkiem, lecz przecież najnowsze technologie pozwalają na tworzenie włókien szybkoschnących oraz niezwykle odpornych na użytkowanie. W tym celu powstają specjalne kolekcje dywanów do użytku na zewnątrz, różniące się od tradycyjnych dywanów brakiem charakterystycznego długiego runa, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości.
Dywany sznurkowe, bo tak najczęściej nazywają się te przeznaczone do użytku na zewnątrz, są bardziej odporne na ścieranie oraz blaknięcie pod wpływem działania promieni słonecznych, bardzo szybko też schną, więc nie musisz się martwić, gdy ulewa zaleje Ci balkon – są one niemalże nie do zdarcia. Poza tym w sklepie www.rugito.pl dostępne są w wielu pięknych wzorach i kolorach oraz zróżnicowanych rozmiarach, od niewielkich, aż po te na całkiem spore tarasy.
Jeśli lubisz wyraziste kolory i roślinne motywy, wówczas jeden z modeli kolekcji Aventura będzie dodatkiem idealnym. Słoneczne barwy wniosą powiew świeżości, zwłaszcza na balkonach ukrytych pośród betonowych blokowisk. I nie musisz sobie zawracać głowy częstym odkurzaniem takiego dodatku – możesz go szybko zamieść miotłą lub lekko wytrzepać jeśli jego rozmiar na to pozwala. Plamy usuniesz punktowo za pomocą ścierki, wody i odpowiedniego detergentu. Przez resztę czasu możesz się cieszyć jego ciepłem, fakturą i pięknym wyglądem.
Po co dywan na balkonie?
Można by się zastanawiać, po co rozkładać na powierzchni balkonu dodatek w postaci dywanu, który wydaje się mało praktyczny w takim miejscu. Ale czemu nie? Skorą są produkty przeznaczone do użytkowania właśnie w takich miejscach, do tego wyjątkowo trwałe i piękne, to grzechem będzie z nich nie skorzystać. Twój dom (razem z balkonem) jest Twoim azylem, w którym możesz się schować po ciężkim dniu, odciąć i zrelaksować, a więc powinien być urządzony tak, aby maksymalnie potęgować pozytywne emocje!
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kwiat'>Kwiat zdjęcie utworzone przez lookstudio - pl.freepik.com</a>