Lato trwaj!
Przydomowy balkon, bądź taras to miejsca wręcz idealne do tworzenia niepowtarzalnych i ciekawych aranżacji, które można dopasowywać do zmieniających się pór roku.
Jakie dodatki można wykorzystać, by jak najdłużej zachować letni klimat na balkonie? Można wykorzystać:
● rośliny doniczkowe – najlepsze będą te, które zakwitają jesienią, są zielone przez długi czas lub te, które bezpiecznie mogą przezimować na zewnątrz;
● rzeźba – najpiękniej zaprezentuje się niewielka, ale kolorowa: ulubione zwierzę, Budda, dzwonki wietrzne lub figurka solarna. Element ozdobny tego typu lepiej będzie się prezentować wśród roślin niż jako wolnostojąca dekoracja;
● stolik, krzesło lub fotel oraz ciepły koc – początek jesieni jest czasem, w którym wciąż dni są ciepłe i nadal można rozkoszować się popołudniową kawą lub herbatą na świeżym powietrzu, a w razie chłodu, otulić się ulubionym kocem;
● dywan – odpowiednio dobrany do balkonu lub tarasu dywan, nada mu przytulności i elegancji, sprawi również, że chętniej będziemy spędzać tam każdą wolną chwilę.
Dywan na balkonie – czy to dobry pomysł?
W pierwszej chwili wydawać się może, że dywan na balkonie, tarasie lub innej otwartej przestrzeni jest złym pomysłem. Powodem takiego myślenia są obawy przed szybkim jego zniszczeniem przez deszcz, słońce, piasek, nadmierne ścieranie itp. Należy jednak podkreślić, że dywany i chodniki, które przeznaczone są do użytku na zewnątrz, wykonane są tak, by zmaksymalizować ich wytrzymałość i odporność na zabrudzenia i blaknięcie, szybko schnie i jest łatwy w utrzymaniu w czystości (można prać go w pralce).
Dywany zewnętrzne, które można rozłożyć na balkonach i tarasach, produkowane są z kilku różnych typów włókien:
● polipropylen (PP) – włókno syntetyczne wytrzymałe i odporne na ścieranie, odkształcanie i blaknięcie. Nie rozwijają się w nim grzyby ani pleśnie, dzięki czemu wystarczy go tylko rozwiesić do wyschnięcia i nie zatrzymuje wilgoci;
● bawełna – naturalne włókno odpowiednie dla dzieci i alergików, dość ciężkie i bardzo higroskopijne. Dywany bawełniane to przede wszystkim dywany sznurkowe, które można rozkładać dwustronnie, co zwiększa ich atrakcyjność i możliwości wykorzystania;
● sizal – naturalne włókno z agawy, dywany z niego wykonane są odpowiednie dla alergików i często dwustronne, poza tym są wytrzymałe, nie zatrzymają zanieczyszczeń i łatwo je utrzymać w czystości;
● mieszanki włókien – tworząc dywany często łączy się włókna syntetyczne z naturalnymi, dzięki czemu zostają wyeksponowane ich walory, a wytrzymałość jest większa. To sprawia, że powstają ciekawe wyroby, praktyczne i eleganckie jednocześnie.
Jak połączyć dywan z dodatkami?
Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami sporych rozmiarów zadaszonego tarasu, czy tylko niewielkiego balkonu w osiedlowym bloku, możemy się skusić na piękny wystrój, który będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. W Rugito znalazły się dywany do każdego wnętrza i na każdy taras.
Chcąc zatrzymać lato warto postawić na wielokolorowy dywan na balkonie lub tarasie. Jako dywany zewnętrzne doskonale sprawdzą się dywany polipropylenowe, np. Avnetura lub Patio. Pomogą stworzyć przestrzeń pełną energii, wzorów i kolorów, która wniesie optymizm w przestrzeń dużych blokowisk.
Kolejną piękną kolekcją dywanów, która pozwoli zatrzymać lato na balkonie jest kolekcja zewnętrznych dywanów Patio. Szukając dywanu idealnego na nasz balkon możemy wybierać z wielu motywów m.in.: mandale, liście, wzory geometryczne i wiele innych. Dywany z tej kolekcji są trwałe, praktyczne i doskonale wyglądają. Włókna tych dywanów są stworzone z polipropylenu, dzięki czemu mają krótkie runo i są bardzo wytrzymałe nawet podczas intensywnego użytkowania. Stonowane kolory pozwalają dobrze dobrać dodatki - poduchy, donice lub koce.
Dla wielbicieli naturalnych motywów doskonałym wyborem będzie kolekcjadywanów Nature wykonanych w całości z włókien sizalowych pochodzących ze specjalnego gatunku agawy. Wszystkie modele dostępne są w ciepłych kolorach ziemi, a to zachęca do łączenia ich z wielokolorowymi i wyrazistymi dodatkami. Będą doskonale pasować do ozdobnych donic z bujną roślinnością, kwieciste poduch do siedzenia, bambusowych lub metalowych dzwonków wietrznych, rattanowych mebli, a nawet kolorowych lampionów, które pomogą stworzyć romantyczną atmosferę.
Nieuchronność zmian
Nikt nie jest w stanie zatrzymać lata na cały rok, a nieuchronność zmieniających się pór roku wymusza na nas dostosowanie się do panujących warunków atmosferycznych. Niektóre ozdoby i rośliny trzeba będzie wnieść z balkonu do domu, a ich miejsce powoli zaczną zajmować ozdoby świąteczne. Tę zmienność warto traktować jako coś pozytywnego, gdyż dzięki temu jesteśmy zmuszani do zmian w wystroju, dzięki czemu wciąż wygląda ciekawie i staje się jednym z aspektów aranżacji, który może pomóc poprawić samopoczucie.