Wygląd dywanu to nie tylko kwestia wzoru czy koloru, ale i samego runa oraz podkładu. Zagniecenia lub podwijające się rogi nie wyglądają dobrze, a często w wyniku przygniecenia ciężkimi meblami, nieprawidłowego suszenia po praniu czy długotrwałego zwinięcia się wykładziny dywanowej w rulon. Jak pozbyć się fałd na dywanie? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą prędko uporać się z nierównościami i to bez używania jakichkolwiek narzędzi. Poznaj je i spraw, aby Twój dywan znów zachwycał swoim pięknym wyglądem!
Jak zlikwidować fałdy na dywanie?
Niezależnie od tego, czy przyniosłeś dywan ze strychu, na którym stał zwinięty przez wiele lat, czy właśnie zdjąłeś go z trzepaka, gdzie przez kilka godzin suszył się po praniu, musisz zmierzyć się z tym samym problemem – jak przywrócić mu pierwotny kształt? Odkształcenia z całą pewnością nie są czymś pożądanym ani czymś, co można zbagatelizować, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Przez wystające fałdy nie trudno o potknięcie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci albo osoby starsze. Poznaj kilka niezawodnych domowych sposobów, dzięki którym Twój dywan znów będzie przylegać do podłogi całą swoją powierzchnią.
Rozłóż dywan na drugiej stronie
Proste pomysły często są najlepsze, dlatego warto zacząć właśnie od nich. Jeżeli dywan przez długi czas był zwinięty w rulon i po rozłożeniu usilnie próbuje wrócić do tego kształtu, połóż go na podłodze, ale odwrotną stroną. Wcześniej warto zadbać o wyczyszczenie jego powierzchni, aby włosie nie uległo zabrudzeniu. Po odwróconym dywanie można normalnie chodzić, a nawet warto to robić, aby szybciej odzyskał swój pierwotny kształt. Pamiętaj, że zanim się to stanie, może minąć nawet kilka dni.
Walka z odkształceniami z pomocą ciepła
Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować fałdy na dywanie szybciej, warto wykorzystać do tego niesamowitą moc, jaką ma wysoka temperatura. Nie jest tajemnicą, że ciepło wpływa na włókna i sprzyja wyrównywaniu tkanin, o czym możesz przekonać się podczas prasowania ubrań. Jednak nie trzeba od razu sięgać po żelazko, aby otrzymać oczekiwany efekt, ponieważ w wielu przypadkach wystarczy o wiele niższa temperatura. Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi:
słońce – w słoneczny dzień rozłóż dywan na kilka godzin na tarasie albo na balkonie. Jednak nie rób tego, jeśli temperatura przekracza 25°C, bo intensywne promienie słoneczne mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień na powierzchni dywanu;
suszarka do włosów – trik z suszarką jest skuteczny zwłaszcza w przypadku miejscowych zagnieceń. Polega na tym, aby odwrócić dywan włosiem do podłogi i skierować strumień ciepłego powietrza na problematyczną fałdę. Jednak zwróć uwagę na to, aby suszarka nie wydmuchiwała zbyt gorącego powietrza i aby była ustawiona w odległości około 20 cm od dywanu. Trzeba też pamiętać, aby wykonywać urządzeniem koliste ruchy, bo zbyt długie nagrzewanie jednego miejsca może zniszczyć włókna. Na koniec warto zaczesać włosie dywanu do góry;
żelazko i ściereczka – dobrym sposobem na pofałdowany dywan po praniu jest też odwrócenie go na drugą stronę i wygładzenie żelazkiem. Najlepiej robić to przez zwilżoną ściereczkę albo ręcznik, aby nie uszkodzić materiału. Trzeba też uważać, aby nie przesadzić z temperaturą;
para wodna – prostowanie dywanu z wykorzystaniem pary wodnej pozwala pozbyć się nawet mocnych odkształceń, choć nie zawsze możesz użyć tej metody. Między innymi dywany wełniane są wrażliwsze na wysoką temperaturę i wilgoć, dlatego lepiej nie stosować jej w ich przypadku. Jeżeli natomiast upewnisz się, że nie zaszkodzi Twojemu dywanowi, prostując go w ten sposób, możesz użyć różnych sprzętów, począwszy od zwykłego żelazka z wytwornicą pary albo myjki parowej, po specjalny odkurzacz czyszczący z funkcją czyszczenia parowego, dzięki któremu rozprawisz się z zagnieceniami o wiele szybciej. Wystarczy kilka razy zaaplikować parę wodną nad powierzchnią fałdy, nie dotykając bezpośrednio dywanu. Nie trzeba przy tym stosować żadnego detergentu.
Zimno też może pomóc: jak wyprostować dywan za pomocą chłodu?
Zaskoczeniem dla wielu jest fakt, że sprzymierzeńcem w walce z zagnieceniami dywanu może być też zimno. Jednak warto przypomnieć sobie, że w wielu procesach to właśnie niska temperatura bywa wykorzystywana do zmniejszania elastyczności materiałów, bo pod wpływem zimna naturalnie ulegają one skurczeniu i stają się sztywniejsze. By przekonać się, że to działa, wystarczy woreczek i kostki lodu. Możesz też posłużyć się schłodzonym okładem żelowym, który kupisz praktycznie w każdej aptece albo w internetowym sklepie medycznym.
Jak zlikwidować fałdy na dywanie tą metodą? To proste – włóż kilka kostek lodu do woreczka i przyłóż go w miejscu zagięcia. Wcześniej możesz odrobinę zmoczyć go wodą. Po schłodzeniu materiału spróbuj wyprostować go ręką albo połóż na nim ciężki przedmiot, ale tak, aby równomiernie pokrywał całą prostowaną powierzchnię i nie powodował przesadnie silnego nacisku, bo wówczas możesz stworzyć kolejne, jeszcze bardziej problematyczne zagniecenia. Pamiętaj, aby prostowania z użyciem lodu nie wykorzystywać do prostowania dywanów shaggy, bo ich długie włosie będzie potrzebować dużo czasu na wyschnięcie oraz istnieje ryzyko zniszczenia runa pod wpływem wilgoci.
Jak wyprostować rogi dywanu?
Niekiedy zagięcia dywanu pozostają ukryte i zauważamy je dopiero podczas przemeblowania. Mowa o sytuacjach, gdy podczas przesuwania mebli okazuje się, że róg dywanu jest zagięty, bo przez długi czas był przyciśnięty szafą albo ciężką komodą. Takie odkształcenia zwykle są większym wyzwaniem, niż odkrzywianie dywanu po praniu czy tymczasowym zwinięciu w rulon, jednak można też poradzić sobie z tym domowymi sposobami. Jak wyprostować rogi dywanu?
Prostowanie dywanu z użyciem ciężkich przedmiotów
Pierwszy ze sposobów walki z zagiętymi rogami dywanu bazuje na prostej zasadzie – skoro powstały one pod wpływem ciężaru, to tak samo można zadziałać na nie obciążeniem, aby je usunąć. Można wykorzystać przy tym różnego rodzaju ciężkie przedmioty, począwszy od zgrzewki soku, po hantle do ćwiczeń, stos książek, płytę meblową czy cały mebel. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby kładziony przedmiot w całości dociskał problematyczny fragment dywanu. Nie można postawić na nim np. komody z nóżkami, bo mogłyby one pozostawić nieestetyczne ślady. Nie wywijaj też rogu w przeciwną stronę z nadzieją, że wówczas szybciej się odkrzywi – powinien zostać dociśnięty na płasko. Trzeba przygotować się na to, że odgięcie tą metodą nie nastąpi prędko – potrwa to, co najmniej kilka dni, zależnie od stopnia zagięcia i wagi przedmiotu, który zostanie użyty do odprostowania.
Zagięte rogi dywanu kontra taśma dwustronna
Jeżeli szukasz sposobu na to, jak wyprostować rogi dywanu możliwie najszybciej, użyj taśmy dwustronnej. Jak sugeruje nazwa, jest to taśma, która ma powierzchnię klejącą po obydwu stronach, dlatego możesz przymocować ją jednocześnie do podłogi i do spodniej warstwy dywanu. Przy okazji, dzięki temu trickowi zapobiegniesz też przesuwaniu się dywanu po podłodze, co zwiększy bezpieczeństwo poruszania się i ułatwi odkurzanie. Taśmę tego typu możesz kupić praktycznie w każdym markecie budowlanym, a niekiedy jest też dostępna w sklepach z artykułami biurowymi albo dekoracyjnymi.
Jak widać, zagięte rogi dywanu lub innego rodzaju deformacje nie są powodem do zmartwień ani do spisywania dywanu na straty. Wystarczy tylko postawić na proste sposoby, które pomogą przywrócić mu dawną świetność. Aby nie kłopotać się z prostowaniem po każdym praniu, warto też wybierać modele, które naturalnie są odporniejsze na odkształcenia. Mowa o dywanach z gęstym runem. Wysokiej jakości produkty w wielu wymiarach i wzorach znajdziesz w naszym sklepie internetowym – zapraszamy na zakupy!
<ahref="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zblizenie-na-projekt-tekstury-welny_29016632.htm#fromView=search&page=1&position=6&uuid=64ee4e0b-dcbc-4b95-9502-3077047a7a6e">Obraz autorstwa freepik</a>