Dywany dobieramy do wnętrz głównie po to, by ozdobić daną przestrzeń oraz dodać jej przytulności. Odpowiednio dobranym wielkościowo i kolorystycznie dodatkiem możemy też optycznie powiększyć nieduży pokój lub rozjaśnić skąpo oświetlone wnętrze. Różne triki pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów końcowych, a jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, czyli dodatkach. Warto więc dobrze zaplanować wystrój każdego pomieszczenia.
Jakie wnętrza wymagają przytulnych dodatków?
Miękkie dywany są przyjemnym urozmaiceniem szczególnie w przestronnych wnętrzach i wszędzie tam, gdzie lubimy chodzić boso. W tych pomieszczeniach szczególnie powinniśmy zadbać o rozłożenie dywanów na podłodze:
przestronne salony – duże wnętrza rezonują nieprzyjemne echo i pogłos podczas chodzenia, które zniweluje dopasowany wielkościowo dywan;
hol z wysokim stropem – sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku przestronnych salonów;
słabo ogrzewane pokoje – tutaj szczególnie przydadzą się dywany pokrywające znaczną część podłogi, izolując od jej chłodu;
pokoje na piętrze – w takich przypadkach dywany i chodniki pomogą wytłumić kroki wyraźnie słyszane w pokojach znajdujących się bezpośrednio pod nimi.
Miękki, przyjemny wizualnie i w dotyku dywan, przyda się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt przytulności i ciepła domowego ogniska. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych modeli, dzięki którym można uzyskać taki efekt w różnych aranżacjach.
Przytulne dywany do salonu z ogrzewaniem podłogowym
Każdy salon o sporych rozmiarach potrzebuje choćby niewielkiego dywanu, nawet jeśli ogrzewany jest on podłogowo, ale szczególnie gdy ta wyłożona jest ceramicznymi płytkami. Nawet ciepła posadzka może być nieprzyjemna dla wrażliwych stóp. Decydując się na dywanowe dodatki, które chcemy rozłożyć na ogrzewanej podłodze, należy pamiętać o tym, aby posiadały one wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego. W tej roli najlepiej sprawdzają się modele:
o krótkim runie;
z włókien syntetycznych, jak poliester i polipropylen;
bez antypoślizgowego spodu;
o niedużych rozmiarach;
w ciepłych kolorach, takich jak czerwony, żółty, pomarańczowy lub beżowy.
W tej roli doskonale sprawdzi się nowoczesna kolekcja dywanów Portland w jasnych barwach i o ciekawych nieregularnych wzorach. Przewaga ciepłego beżu rozjaśni skąpo oświetlone przestrzenie oraz stworzy przyjemny kontrast z ciemnymi podłogami i/lub wyposażeniem. Dywany te posiadają zwarte runo o długości 9 mm, które składa się z włókien polipropylenowych i poliestrowych, które są wyjątkowo przyjemne w kontakcie ze stopami.
Przytulne dywany do sypialni
Sypialnie to wnętrza, w którym dywan będzie dodatkiem jak najbardziej na miejscu. Najpopularniejsze jest układanie jednego dużego modelu, który częściowo zachodzi pod łóżko lub dwóch mniejszych rozłożonych po jego obu stronach. W tej roli świetnie wypadają puszyste modele z długim runem typu shaggy.
Modelami dodającymi wyjątkowej przytulności każdej sypialni będą te z kolekcji Silk z długim włosiem poliestrowym, które w dotyku porównywalne jest do króliczego futerka. Dostępne są w wielu nasyconych kolorach, jak energetyczna czerwień, czy też słoneczny pomarańcz. To dodatki, które stworzą równie cudowną aranżację także w pokojach niemowlęcych, dziecięcych i młodzieżowych, sprawiając, że podłoga stanie się przytulnym miejscem do zabaw.
Ciepłe kolory, które dodadzą przytulności wnętrzom
Dla uzyskania przyjemnego i ciepłego efektu w wystroju wnętrz istotne są nie tylko faktury i rodzaje materiałów, ale również ich kolorystyka. Przede wszystkim należy unikać barw zimnych, jak odcienie niebieskiego i biel, a postawić na ciepłe w odbiorze dywany w odcieniach beżu, czerwieni, pomarańczowym i żółtym.
Przytulną i pasującą do wielu wnętrz jest kolekcja tradycyjnych i ekskluzywnych dywanów Rivoli, w których dominuje ciepła czerwień i beże. Tradycyjne modele, których wzory silnie inspirowane są dywanami perskimi, to dodatki, które potrafią wkomponować się niemal w każdy styl wnętrzarski. Bogate wzornictwo, przyjemna kolorystyka oraz połączenie włókien polipropylenowych z bawełnianymi, czyni z kolekcji Rivoli prawdziwą ucztę dla zmysłów.
Przytulna łazienka
Łazienka to miejsce szczególne, w którym dominują zimne płytki, któż więc nie pragnie poczuć miękkiego i przyjemnego ciepła, wychodząc z wanny lub spod prysznica, a efekt ten uzyskamy właśnie dzięki dywanikom łazienkowym. W niewielkich wnętrzach najlepiej zastosować jeden dywanik przy umywalce lub kabinie prysznicowej, w tych większych ułożyć można komplet dwu- lub trzyczęściowy bądź pokusić się o dwa modele prostokątne.
Największą zaletą łazienkowych dywaników jest ich niezwykła puszystość i delikatność w dotyku, co zawdzięczamy trwałym i szybkoschnącym włóknom poliestrowym. Dostępność bogatej palety barw pozwala na dopasowanie ich do najbardziej ekstrawagancko urządzonej łazienki.
Dzięki dywanikom nie tylko ocieplamy surowe i chłodne przestrzenie wyłożone ceramicznymi płytkami, ale również zabezpieczamy się przed poślizgnięciem na mokrej podłodze. Odpowiednio urządzona i przyjemna w odbiorze łazienka znacznie wpływa na komfort podczas kąpieli i odświeżania się.
W zgodzie z własnym gustem
Zawsze warto kierować się własnym instynktem i gustem, gdyż czasami sztywne podążanie za trendami i szablonowymi wytycznymi może nie przynieść wymarzonego efektu końcowego, zwłaszcza jeśli nie lubimy jakiegoś koloru, a poradniki go nam doradzają. Jeśli nie przepadasz za czerwienią i żółcią, postaw na model bardzo puszysty w ulubionej barwie pasującej do całego wystroju. Masz psa i wolisz łatwy w sprzątaniu, lecz przytulny dywan? Wybierz model z krótkim, zwartym runem pokryty licznymi wzorami, wśród których trudniej będzie wypatrzyć zwierzęcą sierść.
Jak widać, na przytulność poszczególnych dywanów wpływa nie tylko długość runa, ale też jego gęstość, kolor i rodzaj włókien, z jakich został wykonany. Włos może być krótszy, ale jeśli będzie gęsto osadzony, to zwiększy się jego komfort termiczny i sprężystość, dzięki czemu stąpanie po nim na bosaka będzie bardzo przyjemne.