Wielu właścicieli zwierząt domowych mogłoby przyznać, że wszędobylska sierść niespecjalnie im przeszkadza. Jednak podstawowe zasady zachowania czystości w domu są niezbędne dla zdrowia – naszego i naszych czworonożnych przyjaciół. Jeśli do tego w pokojach rozłożone są dywany, częstotliwość sprzątania powinna wynosić minimum raz w tygodniu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Poniżej postaramy się doradzić, jakie dywany najlepiej sprawdzają się przy zwierzętach i jak podejść do ich czyszczenia.
Najpraktyczniejsze rodzaje dywanów
Najbardziej problematyczne zanieczyszczenia, które nanoszone są przez zwierzęta, to wypadająca sierść i piasek przynoszony na łapach podczas codziennych spacerów. Tego nie da się w żaden sposób uniknąć, a wyczesywanie zwierząt również nie rozwiązuje problemu całkowicie. Niezbędne jest więc częste odkurzanie, a nie każdy dywan długo wytrzyma takie zabiegi. Zatem jakie modele będą tutaj odpowiednie i na co zwrócić uwagę?
Zrezygnuj z dywanów wykonanych z włókien naturalnych – tego typu modele sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów, długo schną, a ich runo jest podatne na uszkodzenia podczas intensywnego odkurzania.
Postaw na dywany polipropylenowe – to syntetyczne włókno odznacza się doskonałą trwałością, antystatycznością i jest wyjątkowo higieniczne.
Im krótsze runo, tym lepiej – dywany o krótkim i zwartym runie znacznie łatwiej wyczyścić, a sierść i piasek nie wnikają w ich głąb tak szybko.
Wybierz model, który można prać – możliwość czyszczenia na mokro za pomocą odkurzaczy piorących to idealne rozwiązanie gdy w domu mieszkają zwierzęta. Pomaga zachować maksymalną czystość.
Postaw na antypoślizgowy spód – to element utrzymujący dywan na miejscu podczas odkurzania i zabaw z psem.
Odpowiednio dobrany model dywanu znacznie uprzyjemni jego użytkowanie i ułatwi sprzątanie.
Niezbędne akcesoria do sprzątania na sucho
Decydując się na wspólne mieszkanie pod jednym dachem z co najmniej jednym zwierzakiem, należy brać pod uwagę zwiększoną częstotliwość sprzątania. Nawet z najmniej problematycznymi dywanami sznurkowymi te podstawowe czynności należy wykonywać regularnie, aby zachować zdrowe i higieniczne otoczenie dla siebie samego i swojego zwierzaka. W co zatem należy się zaopatrzyć? Przede wszystkim w dobrą miotłę i szufelkę. Miotła na długim kiju pozwoli zamieść większe powierzchnie, natomiast niewielka zmiotka przyda się podczas szybkich poprawek i punktowych zabrudzeń. Warto zaopatrzyć się w miotłę lub szczotkę ze sztywniejszym włosem, która pozwoli na szybkie oczyszczenie dywanów z sierści. Warto też mieć zawsze pod ręką rolkę szerokiej taśmy klejącej, dzięki której pozbędziesz się szybko sierści z ubrań, tapicerowanych mebli i dywanu.
W przypadku dywanów z dłuższym runem, jak te typu shaggy, doskonałym pomocnikiem w sprzątaniu po zwierzakach będzie odkurzacz z turbo szczotką. To wspaniałe urządzenie pomoże pozbyć się sierści z każdego dywanu bez potrzeby intensywnego szorowania. Specjalna końcówka nie tylko zasysa brud, ale równocześnie wyczesuje runo dywanu ze wszelkich nieczystości. Nie polecamy jednak używania turboszczotki na delikatnych dywanach wełnianych, które mogą zostać nieodwracalnie zniszczone.
Czego użyć, czyszcząc dywany na mokro?
Odkurzanie, zamiatanie i inne podobne zabiegi pomogą pozbyć się suchych zanieczyszczeń, jednak nie odświeżą koloru i nie usuną zaschniętego brudu oraz plam. W tym celu potrzebne są zabiegi z użyciem wody. Przy dużych powierzchniach dywanów najlepiej sprawdzają się odkurzacze piorące, za pomocą których tekstylia – dywany i tapicerki, również te samochodowe – odzyskają dawny blask.
Zwierzęta wychodzące mogą przynieść ze spaceru różne nieciekawe niespodzianki – pchły, kleszcze, różne owady i drobnoustroje sprzyjające chorobom u ludzi i zwierząt. Zarówno odkurzacz piorący, jak i turboszczotka pomogą w maksymalnym stopniu utrzymać dywan w czystości.
Osoby, które nie mogą sobie z różnych względów pozwolić na odkurzacz piorący, mogą zaopatrzyć się w dużo mniejszą i tańszą myjkę parową. Gorąca para pod ciśnieniem nie tylko usuwa brud, ale też zabija bakterie, które znajdą się w jej zasięgu, a użyć jej można do wielu różnych powierzchni.
Ważne też, aby zwrócić uwagę na środki chemiczne i domowe, których chce się użyć do czyszczenia wszelkich powierzchni, na których przebywają zwierzęta. Wiadomo bowiem, że psy i koty lubią lizać zarówno siebie, jak i różne miejsca w domu, a więc niektóre płyny do podłóg lub prania dywanów mogą się okazać dla nich szkodliwe. Zanim przystąpisz do sprzątania, upewnij się, że nie wyrządzisz krzywdy swoim podopiecznym.
Nie bagatelizuj
Przy obecności zwierząt w domu sprzątanie raz w tygodniu jest absolutnym minimum. Częstotliwość ta powinna się zwiększyć w okresach linienia i koniecznie powinna być połączona z regularnym wyczesywaniem sierści. Jeśli w domu mieszka alergik, odkurzaj codziennie. Możesz się też zaopatrzyć w oczyszczacz powietrza, który dodatkowo zadba o zdrowie całej rodziny. Czysty dom zapewnia zdrowie i bezpieczne warunki dla ludzi i zwierząt.
Obraz autorstwa <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelne-ujecie-kobiety-i-psa-na-dywanie_14583915.htm#query=pies%20dywany&position=37&from_view=search&track=ais">Freepik</a>