Wraz z nadchodzącym wiosennym ciepłem i zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi nabieramy większej ochoty na jasne barwy i kwieciste motywy w domach. Wazony wypełniają się żonkilami, na trawnikach i żywopłotach pojawia się coraz więcej zieleni, a nam robi się lżej na duszy. Stan ten możemy podsycić odpowiednimi dodatkami w kwiatowe wzory. Na co się zdecydować? Podpowiadamy!
Piękno subtelnego różu
Jeśli chodzi o dywany, kwiatowe motywy nieczęsto na nich goszczą, lecz jednak się to zdarza – i warto z tego skorzystać. Choć w tradycyjnych perskich modelach jest ich dość sporo, zaliczamy je jednak do osobnej kategorii. Tym razem chcemy się skupić na pozostałych dywanowych wzorach kwiatowych i propozycjach aranżacji dla tych modeli.
Jako pierwszy proponujemy dywan Pinky w białe kwiaty na tle pastelowego różu. Choć model zakwalifikowany jest jako dziecięcy, to jest on na tyle uniwersalny, że można go wkomponować także w aranżację salonu, sypialni lub pokoju młodzieżowego. Stanowi idealny dodatek do niewielkich i ciemnych wnętrz, które pomoże rozjaśnić i optycznie powiększyć. Krótkie, jasne i zwarte włókno polipropylenowe nie będzie stanowiło problemu podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, a certyfikat Oeko-Tex pozwala umieścić ten model nawet w pokoju niemowlęcym.
Zdecydowana klasyka
Kolekcja dywanów klasycznych oferuje modele w zdecydowanych, ciemnych barwach, wśród których dominują brązy i ciemne beże. Niektóre z nich dodatkowo dostępne są w wersjach z ciemną zielenią lub bordo. Motywy kwiatowe goszczą tutaj najczęściej, a dużą zaletą jest możliwość wyboru spośród wielu różnych rozmiarów tego samego modelu.
Doskonałym przykładem jest klasyczny dywan w kwiaty utrzymany w brązowej tonacji, który jest dostępny z tłem zielonym lub czerwonym. Ma zwarte, niezbyt długie, trwałe i certyfikowane runo, które odznacza się doskonałą trwałością, oraz aż siedemnaście różnych rozmiarów! Najładniej prezentować się będzie na jasnych podłogach i w towarzystwie pasteli lub szarości.
Kwieciste kompozycje dywanów sznurkowych
Najpiękniejsze wzory kwiatowe można znaleźć pośród dywanów sznurkowych, przeznaczonych do użytku zarówno we wnętrzach, jak i na tarasach czy balkonach. Połączenie plecionego na płasko dywanu z jasnych włókien polipropylenowych i tkanych na nim wielobarwnych wzorów kwiatowych, daje wyjątkowo spektakularny efekt trójwymiarowości i oryginalnego wyglądu. Wyjątkowo pięknie prezentuje się to w kolekcji dywanów zewnętrznych Aventura.
Spośród kwiatowych motywów kolekcji Aventura wybierać mogą zarówno miłośnicy ekspresyjnych barw, jak i tych bardziej stonowanych, mało rzucających się w oczy. Model EC93A dostępny w wersji wielobarwnej wpasuje się we wnętrza w stylu boho, rozpromieni nowoczesne salony utrzymane w szaro-białej tonacji i jednocześnie uprzyjemni czas spędzany na przydomowym tarasie. Wersja szaro-niebieska i beżowa pomoże wyciszyć krzykliwie urządzone pokoje lub subtelnie wkomponuje się w salon, jadalnię czy kuchnię w stylu skandynawskim bądź tradycyjnym.
Misterne kompozycje inspirowane wschodem
Motywy kwiatowe zawsze były głównym elementem zdobniczym dywanów perskich. Wiele współczesnych modeli wciąż czerpie inspirację z tych tradycyjnych motywów, co wyraźnie widać w dywanach z kolekcji Rivoli, Colorado, czy też Laila. Piękno tych dywanów polega na ich ponadczasowej urodzie i uniwersalności, gdyż pomimo bogactwa przeplatających się wzorów i kolorów potrafią doskonale wkomponować się w niemal każdy styl wnętrzarski.
Piękno współczesnego designu daje nam modele silnie inspirowane tradycją w uwspółcześnionym wydaniu, czego doskonałym przykładem jest ekskluzywny dywan Medusa. Jego wzór utrzymano w odcieniach szarości z zastosowaniem oryginalnych przetarć. Medusa będzie doskonałym dodatkiem do eleganckich salonów i sypialni utrzymanych w dowolnej kolorystyce, nawet jeśli na ścianach znajdą się wzorzyste tapety. Bez obaw rozłożyć go można nawet w biurze, podnosząc tym samym jego prestiż.
Wystrój – z czym zestawić kwiatowe dywany?
Przedstawione powyżej modele dywanów mają określony styl, a wybór ich wzorów i kolorów jest w większości dość bogaty, dzięki czemu dobierzesz je i do swojego wnętrza. Wystarczy zwrócić uwagę na to, aby nie rozkładać kwiecistego modelu w:
pokoju ozdobionym kwiecistą tapetą;
salonie, w którym stoi komplet wypoczynkowy obity misternym lub pstrokatym materiałem;
pomieszczeniu, którego kolorystyka będzie się gryzła z kolorystyką dywanu;
na podłodze pokrytej pstrokatą i wielobarwną posadzką z płytek.
Wielokolorowych wzorów należy używać z rozwagą i ostrożnie – w przeciwnym razie czas spędzany w salonie będzie niezwykle męczący i rozpraszający. Z drugiej strony, nie każdy znać się musi na zasadach współczesnego designu wnętrzarskiego i jeśli maksymalistycznie urządzony salon to ten, o którym marzysz i w którym doskonale się czujesz, tym lepiej! Najważniejsze, aby każdy czuł się komfortowo we własnych czterech kątach, bez względu na to jak są urządzone.