Pora zimowa wyzwala w nas potrzebę otaczania się przedmiotami, które dają poczucie ciepła. Należą do nich wełniane skarpety, grube kocyki czy ciepłe swetry i czapki. Taka reakcja jest absolutnie naturalna i pozwala nam w większym komforcie spędzać prawdziwie mroźne okresy. Nikogo więc już nie dziwi zmiana aranżacji w naszym salonie, gdy to zaczyna przybywać na kanapie miękkich koców, a na podłodze pojawia się puszysty dywan. Dywany są doskonałym dodatkiem potrafiącym w wyjątkowy sposób dodać ciepła i przytulności każdemu wnętrzu.
W przestronnym salonie
Duże salony i sypialnie, zwłaszcza te urządzone w stylu nowoczesnym i loftowe, silnie emanują chłodną surowością, która świetnie sprawdza się w upalne lato, jednak mniej podczas nieprzyjemnej zimy. W takich przypadkach odpowiednio dobrane dywany są głównym elementem pozwalającym ocieplić wnętrze, zwłaszcza jeśli podłoga wyłożona jest płytkami, a nie drewnianymi panelami.
Zaletą dużych przestrzeni są zwiększone możliwości dekoracyjne. Większa powierzchnia podłogi pozwala rozłożyć jeden bardzo duży dywan lub kilka mniejszych, wszystko zależy od ogólnego designu. Zgodne z tegorocznymi trendami w modzie są duże dywany, które zakrywają niemal całą podłogę. Z drugiej jednak strony, nie po to układamy piękne panele z naturalnego drewna bądź oryginalne płytki z Maroka, aby ukrywać je pod dywanem. Lepiej postawić na kilka mniejszych modeli rozłożonych w różnych miejscach i niekoniecznie muszą to być identyczne dywany.
Duże salony i mieszkania loftowe z reguły podzielone są na swego rodzaju sekcje, np. część do odpoczynku z dużą kanapą, część jadalnianą itp., i właśnie w każdej z tego typu sekcji rozłożyć możemy inny przytulny dywan.
Ciepła kolorystyka – czyli jaka?
Tym co sprawia, iż dany dodatek jest „ciepły” lub „zimny” w odbiorze, jest jego kolorystyka. Barwy dzielimy bowiem na ciepłe i zimne właśnie. Do tych pierwszych, które pożądane są w okresie jesienno-zimowym, należą odcienie czerwieni, żółci, pomarańcze i odcienie beżu, łącznie ze złocistym brązem. Jak łączyć kolory, aby uzyskać najcieplejsze efekty:
● czerwony – jeśli dywan jest jednobarwny, to najlepiej unikać tych w dużych rozmiarach i intensywnych, wręcz jaskrawych odcieniach czerwieni, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach; piękne będzie połączenie ze złotem, jak w modelu ekskluzywnym Bohemian, który prezentuje się iście królewsko. Prawdziwie gorącym, niczym wypływająca z wulkanu lawa, jest dywan ekskludywan, zywny Newz długiego włókna wiskozowego, który z intensywnego pomarańczu przechodzi przez kilka odcieni czerwieni, przypominając lawę właśnie. Odważniejsi mogą zestawić czerwień z różem, choć nie każdemu odpowiada taka mieszanka;
● żółty – kolor kojarzący się z ciepłymi promieniami słońca i piaskiem na plaży. Żółty pięknie komponuje się właściwie z każdym innym kolorem. Monochromatyczne dywany dadzą najprzytulniejszy efekt w wersji shaggy, czyli z długim i puszystym runem, podkreślą drewnianą podłogę i stworzą zgrany duet z białymi lub szarymi ścianami oraz rozświetlą ponure wnętrze;
● pomarańczowy – prawdziwy wulkan energii, na dużych powierzchniach lepiej przełamać go spokojniejszą barwą. Pasuje tu np. ecru, brąz lub szarość, jak w nowoczesnym dywanie Cosmo, który świetnie wpasuje w przestronny salon, sypialnię oraz pokój młodzieżowy, wnosząc powiew ciepłej świeżości i energii;
● beże i brązy – to kolory zimą przywodzące na myśl gorącą czekoladę do picia lub latte posypane cynamonem; doskonale komponują się z czerwienią i odcieniami żółtego, podkreślając ich energetyczność, jak w ekskluzywnym dywanie Rivoli.
Dywan, a rodzaj ogrzewania
Na okres jesienno-zimowy dywany wybieramy zależnie od rodzaju ogrzewania, jakie posiadamy w danym wnętrzu, i do rodzaju podłogi. W przypadku ogrzewania podłogowego niezwykle istotny jest wybór dodatku o wysokim współczynniku przewodnictwa cieplnego. Nie ma sensu rozkładać dywanu, który będzie blokować przepływ termiczny, zmniejszając w ten sposób wydajność systemu grzewczego. Odpadają więc wszelkie dywany z powłoką antypoślizgową.
Do dywanów, które wniosą wyjątkowo przytulny klimat zarówno do salonu, jadalni, jak i sypialni, będą dywany z naturalnej wełny.Te piękne dodatki, bez względu na kolor, posiadają niesamowity rustykalny charakter oraz sporą dawkę luksusowej elegancji. Stanowią doskonałą izolację akustyczną, co wspaniale sprawdza się w przestronnych wnętrzach. Wełna cudownie izoluje od zimnej podłogi i posiada wysoki współczynnik higroskopijności, dzięki czemu nagromadzoną wcześniej wilgoć będzie oddawać w sezonie grzewczym.
Wełniane dywany polecamy szczególnie do wnętrz nowoczesnych, w których królują surowe szkło i beton. Tutaj wyjątkowo dobrze sprawdzi się tradycyjny dywan Terra paleinspirowany oryginalnymi perskimi motywami, lecz w nowoczesnym wydaniu i z przeważającą czerwienią. Równie wspaniale dodatek ten podgrzeje atmosferę w białym lub szarym wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim. Naturalne włókno wełniane idealnie pasuje do tego nurtu.
Przykłady można mnożyć, więc pozostaje wybrać ten, który najbardziej kojarzy się z ciepłą i przyjemną atmosferą wieczoru z kubkiem gorącej herbaty i doborowym towarzystwem.
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/dziecko-czyta-ksiazke-lezac-na-przytulnym-dywaniku-w-domu-ze-swoim-ulubionym-pluszowym-misiem_17830113.htm#query=dywan&position=38&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa pvproductions</a> na Freepik