Właściciele domów z dużym ogrodem lub ogródków działkowych to latem prawdziwi szczęściarze! Grill zprzyjaciółmi, impreza w basenie ogrodowym, własne owoce i warzywa, przestrzeń do odpoczynku… Możliwości są niemal nieograniczone! Nie musisz im jednak zazdrościć, jeśli posiadasz swój balkon – wystarczy odrobina fantazji, by niewielkim kosztem stworzyć wyjątkową letnią aranżację. Nawet niewielki balkon może być miejscem do odpoczynku czy spotkań towarzyskich! Podpowiadamy, jak zaaranżować letni balkon i czego nie może na nim zabraknąć.
Zanim przejdziesz do urządzania…
Wiemy, że etap wybierania lampionów czy kwiatów na balkon to w zasadzie czysta przyjemność i pewnie nie możesz się go już doczekać – zanim jednak to zrobisz, wyjdź na swój balkon i przyjrzyj mu się krytycznym okiem. Jaką przestrzeń masz do dyspozycji? Co znajduje się pod stopami – płytki czy wylewka? Czy nigdzie nie odpada tynk albo balkon nie wymaga odmalowania? A może na betonie pojawiają się niepokojące pęknięcia? Nawet najstaranniej dobrane dodatki nie zakryją uszkodzeń, dlatego jeśli widzisz, że Twój balkon wymaga napraw czy prac konserwacyjnych, lepiej zabrać się za nie już teraz, zamiast tworzyć całą aranżację i następnie demontować ją na czas remontu. Generalne porządki na balkonie pomogą w ustaleniu, co tak naprawdę jest do zrobienia i na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Niektóre prace możesz wykonać samodzielnie, w przypadku części konieczne może być zatrudnienie fachowców. Jeśli Twój balkon jest w złym stanie i wymaga remontu, sprawdź, czy możesz liczyć na wsparcie spółdzielni mieszkaniowej. Większe prace remontowe to doskonała okazja, by wprowadzić pierwsze zmiany, na przykład zmiana pokrycia na podłodze.
Jeśli chodzi o balkonową podłogę, możliwości jest całkiem sporo. Najpopularniejszą opcją są oczywiście płytki, które na mniejszej powierzchni układa się naprawdę błyskawicznie. Betonowa wylewka nie jest ani praktyczna, ani przyjemna w użytkowaniu – jeśli tylko masz taką możliwość, zastanów się nad jej zasłonięciem. Oprócz płytek masz do dyspozycji specjalne drewniane deski, które montuje się w niewidoczny sposób za pomocą specjalnych zatrzasków. To praktyczny i zarazem miły w dotyku materiał – idealny dla osób, które lubią chodzić boso. Ciekawą propozycją jest także sztuczna trawa. To specjalna wykładzina, która imituje trawnik nie tylko z wyglądu – chropowata faktura przypomina nieco źdźbła trawy. Możesz także pokusić się o dywan i rozłożyć go na betonowej wylewce lub płytkach: to doskonały sposób na komfort cieplny, ponieważ odpowiednio dobrany dywan lub chodnik chroni zarówno przed zimnem, jak i nadmiernym nagrzewaniem podłogi na balkonie.
Miejska dżungla, czyli balkon na zielono
Męczy Cię wszechobecny beton? Nawet na klasycznym blokowisku możesz znaleźć odrobinę wytchnienia od szarości i stworzyć swoją własną zieloną wyspę. Podstawą będą oczywiście wszelkiego rodzaju kwiaty i pnące rośliny: sprawdź, które z Twoich roślinek możesz wysłać na urlop na balkonie. Fiołki afrykańskie, zielistki, fitonie, ale również kaktusy i agawy, grubosze, sansewierie bardzo dobrze zniosą warunki panujące na balkonie, choć warto doczytać wcześniej, czy nie zaszkodzi im silne nasłonecznienie, jeśli balkon znajduje się po stronie południowej. W ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki po wyjątkowo słonecznym dniu. Zainwestuj także w specjalne donice i rośliny balkonowe: możesz umieścić je na balustradach, zawiesić na drewnianych kratkach lub podwiesić u sufitu. W tym wypadku im więcej, tym lepiej! W takiej zielonej oazie ustaw wygodny fotel lub huśtawkę na stelażu i rozkoszuj się soczystą zielenią podczas upalnych dni.
Balkon w stylu boho: stwórz wyjątkowy klimat
Boho cieszy się niesłabnącą popularnością! Nic dziwnego: to połączenie nonszalancji, stylowego wykończenia i wyjątkowego klimatu – w sam raz do tworzenia balkonowych aranżacji. Trudno wskazać tu sztywne ramy, ponieważ styl boho wymyka się wszelkim kategoriom i bazuje raczej na intuicyjnym wybieraniu charakterystycznych dodatków. Tu królują naturalne materiały, subtelne oświetlenie, delikatność i jednocześnie swoboda. Jak przenieść ten styl na własny balkon? Zacznij od bazy, czyli mebli balkonowych. Zamiast metalowego stolika wybierz własnoręcznie pomalowaną skrzynkę, krzesła ogrodowe zastąp leżakami, hamakiem czy plecionymi z wikliny fotelami. Doskonale sprawdzą się także miękkie pufy i duże poduszki. Teraz pora na oświetlenie: kilka sznurów lampek (tak, mogą być te choinkowe!), latarenki, lampiony, świece – wszystko to sprawi, że na Twoim balkonie zapanuje niepowtarzalny klimat. Pora na tekstylia: pleciony chodnik z naturalnego sznurka oraz baldachim to nie tylko dekoracje, ale również praktyczne elementy wyposażenia. Na chłodniejsze wieczory przyda się także miękki koc w ciepłym odcieniu. Czego jeszcze nie może zabraknąć? Oczywiście roślin, zwłaszcza tych pnących; w ramach dekoracji możesz zawiesić także makramy i dzwonki czy wykorzystać rozmaite koszyki z naturalnych materiałów.
Balkon – biuro? Czemu nie!
Praca na balkonie tylko z pozoru brzmi nieco ekstrawagancko; jeśli zadbasz o odpowiednią aranżację, może się okazać, że takie balkonowe biuro latem będzie o wiele wygodniejsze od gabinetu. Dlaczego warto zagospodarować tę przestrzeń właśnie w taki sposób?
● To namiastka pracy na świeżym powietrzu – nie każdy może pozwolić sobie na komfort pracy na dużym przydomowym tarasie czy w altanie, a ciepłe, letnie dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz;
● Dodatkowa przestrzeń do pracy – praca zdalna daje się w kość szczególnie tym osobom, które mieszkają w mniejszym mieszkaniu i nie mają do dyspozycji oddzielnego gabinetu; jeśli chcesz odpocząć od domowników i pracować w skupieniu, przenieś się na balkon;
● Kąpiel słoneczna w godzinach pracy – wykonywanie kolejnych zadań służbowych i opalanie jednocześnie? To możliwe, jeśli zorganizujesz biuro na balkonie;
● Miły sposób na odmianę – masz już dosyć swojego gabinetu czy pracy w salonie? Przenieś się na balkon, by zyskać interesujący widok i kojącą zieleń dookoła – w ten sposób nowe pomysły same wchodzą do głowy!
W przypadku balkonowego biura kluczową kwestią jest zapewnienie wygody podczas pracy: zdecydowanie przyda Ci się stolik, który pomieści nie tylko laptopa, ale również kubek z kawą czy dzbanek z lemoniadą oraz wygodne krzesło (najlepiej z miękką poduszką). Pod stopami rozłóż miękki dywan – i już możesz siadać do pracy w swoim nowym biurze!
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kawa'>Kawa zdjęcie utworzone przez lookstudio - pl.freepik.com</a>