Generalne porządki zimą
Zima, a szczególnie czas przedświąteczny to tradycyjnie wybierane dni na generalne sprzątanie w domu. Pogoda ze śniegiem i lekkim mrozem sprzyja wyczyszczeniu wszystkich dywanów, chodników, wycieraczek, pokrowców, a nawet skór i futer, które pełnią funkcję dywanów. Ujemnetemperatury doskonale wpływają na zatrzymanie rozwoju bakterii. Wystawienie dywanu na zewnątrz, nawet na balkon w mroźny dzień, usuwaroztocza, które gromadzą się we włosiu. Warto wykorzystać zimową pogodę by ekologicznie, bez używania środków chemicznych, a co najważniejsze skutecznie pozbyć się drobnoustrojów z dywanów dziecięcych.
Czy każdy dywan można czyścić zimą?
Każdy rodzaj dywanu można czyścić zimą na zewnątrz bez obaw o jego zniszczenie. Dzięki temu na dywanach widać spektakularne efekty. Nie tylko można usunąć roztocza i pozbyć się kurzu, ale także podnieść włosie w dywanach wełnianych, które zazwyczaj pod wpływem czasu zbija się i traci puszystość. Jakie rodzaje dywanów można wyczyścić na śniegu w mroźny dzień? Najłatwiej wyczyścić:
● dywany wełniane ze 100 proc. przędzy owczej;
● jasne i ciemne dywany wykonane z włókien syntetycznych;
● chodniki dywanowe;
● dywany dziecięce;
● dywany sznurkowe.
Dywany z długim włosiem
Dywan typu Shaggypo czyszczeniu na śniegu musi dobrze wyschnąć w suchym i ciepłym miejscu. Położony od razu na podłogę może nie odparować wody, co grozi powstaniem pleśni. Podczas czyszczenia na śniegu połóż dywan górną warstwą do spodu. Sprawdź, czy śnieg nie jest zbyt wilgotny. Do dywanów z długim włosiem lepiej wykorzystać śnieg zwarty, tak by między włosie nie dostała się zbyt duża ilość zamrożonej wody. Należy użyć trzepaczki do dywanów i dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył i piasek zalegający między włóknami.
Po dokładnym oklepaniu należy dywan przewiesić na trzepak lub poręcz i ponownie użyć trzepaczki, tym razem po to, aby wytrzepać śnieg spomiędzy włókien. Pozostaw dywan tak długo w pozycji wiszącej na zewnątrz, jak to możliwe (2 – 3 godziny), a następnie przenieś do domu i rozłóż ponownie na podłodze. Warto dodać, że takie czyszczenie nie powoduje żadnych plam ani zacieków, które mogą pojawić się po użyciu środków do czyszczenia dywanów.
Czyszczenie dywanów z krótkim i średnim włosiem
Procedura czyszczenia dywanów tradycyjnychz krótkim włosiem wygląda bardzo podobnie. Można jednak wybrać miejsce z bardziej puszystym śniegiem, nie obawiając się nasiąknięcia włókien wilgocią. Rozłóż dywan na świeżym, puszystym śniegu runem do dołu i oklep trzepaczką do dywanów. Następnie przewieś przez poręcz na balkonie lub pozostaw na pewien czas na trzepaku.
Zalety czyszczenia dywanu na śniegu:
● ekologiczne czyszczenie bez użycia środków chemicznych;
● nie powoduje smug ani zacieków i nierówno wyczyszczonych krawędzi;
● skutecznie niszczy drobnoustroje – bakterie, roztocza, grzyby;
● czyszczenie, na które nie wydasz ani złotówki!
Dywany sznurkowe
Czyszczenie dywanów na śniegu zakończy się 100 proc. sukcesem, jeśli wybierzesz odpowiednie warunki atmosferyczne. W tym właśnie tkwi cały sekret tej metody! Nie powinno się czyścić dywanów podczas odwilży. Śnieg jest w taki dzień bardzo lepki, łatwo przyczepia się nawet do lekkich dywanów sznurkowychi może dojść na nadmiernego zawilgocenia czyszczonej powierzchni. Wybierz słoneczny, suchy, mroźny dzień i skorzystaj z tradycyjnej metody gospodyń domowych na generalne porządki zimą w duchu eko.