Dywan perski od wieków uchodzi za synonim nieskazitelnej jakości, piękna i kunsztu wykonania. Ręcznie tkane dzieło sztuki, ozdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi lub scenami figuralnymi, wykonane z wełny lub jedwabiu – nie może konkurować z żadnym innym dywanem na świecie. Tradycyjna sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu i została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje dywan perski. Oryginały osiągają zwykle cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na wartość dywanu perskiego wpływa gęstość węzłów oraz wyjątkowość wzoru. Im więcej węzłów na jednym metrze kwadratowym, tym dywan jest droższy. Na szczęście w ofercie wielu producentów znajdziesz tańsze, ale równie bogato zdobione tzw. dywany orientalne, których wzory są inspirowane perską tradycją.
Jak wybrać dywan i nie żałować?
Nowoczesna technologiapozwala odtworzyć strukturę drogich tkanin naturalnych – wełny, bawełny i jedwabiu – z włókien syntetycznych, tak, aby sztuczne, tańsze dywany do złudzenia przypominały produkty z najwyższej półki. Dywany syntetyczne, wykonywane z wiskozy, akrylu, poliestru, poliamidu i polipropylenu, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe oraz odporne na plamy, odbarwienia, zabrudzenia, wchłanianie wilgoci i gromadzenie kurzu. Niestety te kupione bardzo tanio i z niesprawdzonych źródeł mogą powodować wiele problemów.
Kupując bardzo tani dywan, musisz liczyć się m.in. z tym, że:
● włókna mogą być bardzo słabe, a struktura nietrwała,
● sploty mogą być wadliwie wykonane,
● producent mógł użyć toksycznych i nietrwałych barwników,
● u osób wrażliwych mogą nasilić się objawy alergicznie.
Warto więc dobrze przemyśleć zakup i przesadnie nie oszczędzać na dywanie. Traktując go jak dobrą inwestycję, będziesz mógł cieszyć się jego miękkością i wzorem przez długie lata.
Cena dywanu z jedwabiu – za co płacisz?
Wyobraź sobie dywan lekki, miękki i tak puszysty, że włosie aż błyszczy się w świetle dziennym. Ręcznie wyrabiane najwyższej jakości ekskluzywne dywany z jedwabiu należą do najdroższych na rynku, jednak cena jest adekwatna do ich wyjątkowych właściwości. Tkaniny jedwabne charakteryzują się szlachetnym połyskiem, niezrównaną gładkością, subtelnością i wiotkością, a co za tym idzie – są bardzo przyjemne w dotyku.
Dywany z jedwabiu są jednocześnie odporne na odgniecenia, wyróżnia je także zdolność do naprzemiennego wchłaniania lub oddawania ciepła i wilgoci. Jak każda tkanina naturalna, po prostu idealnie wpisuje się w klimat i aranżację urządzonego ze smakiem wnętrza.
Decydując się na zakup dywanu z jedwabiu, musisz liczyć się z tym, że wymaga on delikatnej i regularnej pielęgnacji. Zdecydowanie nie sprawdzi się w domu pełnym dzieci i zwierząt. Jego delikatne włosie i struktura przy ciągłym narażeniu na ścieranie w wyniku kontaktu z drobinkami piasku, resztkami jedzenia, sierścią i ostrymi elementami zabawek mogłyby ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.
Ile kosztuje dywan wełniany?
W zależności od wielkości i rodzaju wzoru cena dywanu wełnianego sięga od tysiąca złotych wzwyż. Do najważniejszych zalet dywanu wełnianego możemy zaliczyć zdolność regulowania poziomu wilgotności pomieszczenia – naturalna tkanina wchłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy jest nadmiernie sucho. Dywan wełniany jest również doskonałym izolatorem. Dzięki unikalnej budowie włókien wełna owcza, której nie da się idealnie odwzorować w sztucznych warunkach, zapewnia stopom ciepłe i miękkie podłoże.
Wełniane dywany mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, zwłaszcza wśród alergików, którzy narzekają na gromadzący się w nich kurz i występujące tuż po zakupie pylenie włókien. Nie do przecenienia są natomiast walory estetyczne i jakość wykonania dywanu wełnianego. Nie warto oszczędzać na dywanie, który będzie ci towarzyszył w najbardziej intymnych chwilach przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.
Tanie dywany – gdy cena gra pierwszą rolę
Tani dywan nie zawsze musi być kiepskiej jakości. Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie: jaki jest Twój budżet? Potem zastanów się, jaki rodzaj dywanu idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym chcesz go rozłożyć. Dobierz parametry oraz wybierz trwałe i wytrzymałe włókno syntetyczne. Jeśli możesz, ogranicz rozmiar do minimum (zwykle im mniejszy dywan, tym niższa cena). Wybierając optymalne rozwiązanie, może okazać się, że stać cię na dywan z półki wyższej, niż pierwotnie zakładałeś. Wszystko zależy od odpowiedniej aranżacji przestrzeni i skonkretyzowania potrzeb.
Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert promocyjnych (sprawdź wyjątkowe obniżki na Rugito.pl), a także dywany outletowe. Wystarczy, że wybierzesz model, który spełni twoje oczekiwania. Nowoczesne wzornictwo, bogactwo kolorów i bardzo trwałe włókna imitujące naturalne sprawiają, że bardzo trudno dziś odróżnić dywan syntetyczny od wełnianego.
<a href='https://pl.freepik.com/psd/tlo'>Tło pliki psd utworzone przez denamorado - pl.freepik.com</a>