Wytchnienie po zimie
Z pewnością wszyscy jesteśmy już zmęczeni nie tylko zimą, brzydką i kapryśną pogodą, brakiem słońca, ale przede wszystkim ciężką sytuacją, jaka panuje nie tylko w kraju, lecz na całym świecie. Z utęsknieniem wypatrujemy ciepłych promieni słońca, pierwszych liści na drzewach i kolorowych kwiatów. Piękna pogoda oznacza, że będziemy mogli więcej czasu spędzić na dworze, balkonie lub tarasie, relaksując się.
Zanim jednak wygodnie się rozsiądziemy, powinniśmy odpowiednio przygotować nasz taras i odświeżyć go po zimie. Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinny znaleźć się:
- sprzątanie– najlepiej zacząć od zamiatania całej powierzchni, usunięcia z różnych zakamarków naniesionych przez wiatr liści, gałązek, piasku i innych zanieczyszczeń, omieść powstałe pajęczyny i na koniec, najlepiej wszystko umyć na mokro wodą z detergentem;
- prace naprawcze– jeśli chcemy, aby nasz taras był bezpieczny, sprawdźmy, czy jakieś elementy nie uległy zniszczeniu – mogą to być spróchniałe lub uszkodzone deski, pęknięta lub wyszczerbiona płytka, poluzowana balustrada, wystające gwoździe itp. Wszystkie tego typu usterki powinny być naprawione, aby nie doszło do wypadku;
- wprowadzenie usprawnień– jeśli nasz taras nie jest zadaszony, może warto pomyśleć nad rozwiązaniem tego problemu i zamontować rozwijaną markizę, która będzie chronić przed słońcem w upalne dni, można też ustawić parawan bądź zamontować lekką ściankę z drewnianej sklejki, która będzie chronić nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów;
- zmiana wystroju– zastanówmy się, czy nie trzeba wymienić mebli tarasowych na nowe lub po prostu zmienić poduszki na krzesłach, ustawić kilka roślin doniczkowych, rozłożyć dywan, leżak itp.
Tarasowe aranżacje
Odpowiednio przystrojony i umeblowany taras znacznie uprzyjemni nam spędzanie na nim wolnego czasu. Podstawą są wygodne meble – stolik kawowy i krzesła lub fotele. Innym niezwykle istotnym elementem ozdobnym i jednocześnie funkcjonalnym będzie dywan. Taki dywan możemy rozłożyć zarówno na zadaszonym, jak i niezadaszonym tarasie. Oczywiście nie mówimy tutaj o tradycyjnym dywanie z runem, który rozkładamy w domu, ale o dywanach sznurkowych.
Wśród tej kategorii dywanów znajdziemy takie, które dedykowane są wyłącznie do wnętrz lub wyłącznie na tarasy zewnętrzne oraz dywany sznurkowe, które mogą być wykorzystane i wewnątrz, i na zewnątrz domu.
Jeśli mielibyśmy zaproponować tylko trzy dywany, które doskonale sprawdzą się na niemal każdym tarasie oraz wkomponują w tegoroczne trendy modowe, to byłyby to:
- dywan sznurkowy 39188/358 Jogo szary– nie tylko piękny, ale też wyjątkowo trwały, model do użytku wewnątrz i na zewnątrz. W modnych w tym roku według Pantone odcieniach szarości, które dzięki przeplataniu tworzą misterne wzory, swym wyglądem przypomina ręcznie tkany na krośnie dywan. Dzięki delikatnym i uniwersalnym wzorom oraz kolorystyce, będzie doskonale wyglądał zarówno na tarasie drewnianym, jak i wyłożonym płytkami lub tworzywem sztucznym;
- dywan sznurkowy Terazza tarasowy 21139– dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych oraz kilku wielkościach, ale skupmy się nad tą najmodniejszą; połączeniem żółci, szarości i ecru w cudowną kwiatową kompozycję; ten dywan rozjaśni nawet najbardziej ponurą atmosferę, wniesie promyk słońca do słabo oświetlonych tarasów;
- dywan sznurkowy Jungle 19433/062 zielony– absolutna piękność, duże palmowe liście w kilku odcieniach zieleni na jasnym tle, prawdziwa dżungla na Twoim tarasie. Motywy roślinne zawsze wnoszą powiew wiosny, wywołują uśmiech na twarzy i sprzyjają pełnemu relaksowi.
Zalety sznurkowych dywanów
Czym charakteryzują się dywany sznurkowe i co takiego mają w sobie, że bez obaw możemy rozłożyć je na tarasie i narazić na działanie czynników atmosferycznych?
Przede wszystkim nie są tkane, jak to jest w przypadku tradycyjnych dywanów i nie posiadają wysokiego runa. Dywany sznurkowe powstają poprzez przeplatanie ze sobą sznurka (najczęściej polipropylenowego) w różnych konfiguracjach, dzięki czemu powstają rozmaite wzory kolorystyczne i strukturalne.
Są znacznie sztywniejsze i twardsze od tradycyjnych dywanów, dzięki temu posiadają wysoki stopień odporności na ścieranie oraz odkształcanie. Bez obaw więc możemy po nich chodzić w ciężkim obuwiu zewnętrznym, często je czyścić i odkurzać. Znacznie łatwiej usunąć z nich zwierzęcą sierść i inne zanieczyszczenia, jedynie za pomocą odkurzacza. Poza tym ze względu na szybki proces schnięcia, doskonale nadają się do prania na mokro. Nie musimy się też obawiać zmoczenia dywanu deszczem, jeśli zostawimy go na tarasie na dłużej. Wystarczy go rozwiesić lub rozłożyć na słońcu, a on szybko wyschnie i znów będzie jak nowy.
Brzegi sznurkowych dywanów obszyte są nicią pasującą kolorystycznie, co nie tylko zabezpiecza je przed pruciem, ale nadaje estetycznego, kompletnego wyglądu całości. Połączenie wyjątkowej trwałości, łatwości w utrzymaniu czystości oraz wyjątkowo pięknego wzornictwa, sprawiają, że dywany te chętnie wykorzystywane są nie tylko na tarasach, ale również w salonach, kuchniach, a nawet przestrzeniach biurowych.